https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

POLITIKA

Pomurski poslanci: Virantov predlog ni sprejemljiv; pri združevanju občin je potreben strokovnejši pristop

06.09.2013 ob 11:00  

Branko Smodiš, László Göncz, Jožef Horvat, Franc Jurša, Jasmina Opec, in Branko Ficko so za naš portal izrazili svoje mnenje o koalicijskem predlogu, da bi ukinili občine z manj kot 5000 prebivalci. Zanimalo nas je tudi, ali menijo, da je zmanjševanje števila občin smiselno in na kakšen način bi to bolj racionalno izvedli.


Branko Smodiš: Predlaga vzpostavitev skupne občinske uprave

Poslanec Branko Smodiš s predlogom ministra Viranta ni podrobno seznanjen in upa, da bo v najkrajšem času obiskal njihovo poslansko skupino in jim predlog natančno predstavil. Meni, da še vedno ni jasno, kaj je osnovni cilj predloga ministra Viranta, ali gre zgolj za zmanjševanje števila občin ali pa za korenito reformo lokalne samouprave. Meni, da bi morali preučiti možnost, da se vzpostavijo skupne občinske uprave. Tako bi prihranili kar nekaj sredstev, hkrati pa ne bi ukinili nobene občine. Prepričan je, da morajo imeti občine sposobnost pospeševanja razvoja novih delovnih mest. »Bistvo decentralizacije je, da izhajamo iz prepričanja, da lahko regionalna/lokalna raven veliko nalogo opravi učinkoviteje kot država. Trenutno je veliko slovenskih občin premajhnih, da bi lahko učinkovito črpale evropska sredstva. Nekatere naloge enostavno presegajo zmogljivosti občin.« Zato predlaga, da bi ustanovili šest pokrajin, ki bi prevzemale omenjene naloge, do ustanovitve pokrajin, pa se naj vzpostavijo skupne občinske uprave. Meni, da lahko največ privarčujemo pri zdravstvu in javnih naročilih, zato predlaga, da se naj najprej naredi red na tem področju.

László Göncz: Ne podpira spreminjanja lokalne samouprave

Meni, da takšna zahtevna naloga potrebuje veliko časa, predvsem pa jasne strokovne opredelitve in podlage, ne pa političnih. Spreminjanje občin površno bi bila največja napaka. V ospredju morebitnega projekta bi morali biti dve osnovni vprašanj: Kakšnega tipa občin si želimo? Kakšno notranje regionalno razčlenjenost potrebujemo? V nasprotnem primeru se lahko ponovi stanje iz preteklosti, ko so zgolj s političnimi interesi odločali o tako pomembnih vprašanjih, kot je ustanavljanje občin. Zato je mnenja, da je prišlo do precej raznolike, v evropskem prostoru edinstvene situacije, ko imamo na eni strani sorazmerno velike občine, na drugi pa miniaturne. Hkrati je mnenja, da so tudi najmanjše skupnosti v preteklih letih veliko naredile in takih skupnosti je prav v Prekmurju, tudi na narodnostno mešanem območju, več. Sedanji predlog za hitro spreminjanje lokalne samouprave je po njegovem mnenju nespremenljiv, saj bi najprej bilo potrebno na strokovni ravni pripraviti načrt, kjer bi bilo v ospredju načelo subsidiarnosti in decentralizacije ter dejanska težnja po razvoju podeželja.

Jožef Horvat: Predloga, da se ukinejo občine z manj kot 5000 prebivalci, ne podpira

Meni, da gre za populistično potezo, predvsem ministra Gregorja Viranta, saj vse do danes Ministrstvo za finance nima prav nobenih izračunov o prihrankih z ukinitvijo polovice občin v RS.  Virantovo potezo si razlaga tako: »Na Odboru za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je pogorel Virantov paket funkcionarskih zakonov t. i. Mister Muscolo, zato je potrebno začeti z novimprojektom. Drugič: vlada nima in ne bo imela odgovorov in rešitev za stabilizacijo javnih financ in zagon gospodarstva, ki jih pričakujemo državljani in EU (predvsem Evropska komisija), zato je potrebno pozornost javnosti preusmeriti. In nenazadnje, gre tudi za projekt, s katerim želi (leva) koalicija oslabiti desnico, saj so večinoma župani manjših občin, ki bi se naj sedaj ukinile, bliže strankam slovenske pomladi.«

Pravi, da je »za stalno reformo lokalne samouprave v smislu učinkovitejšega in transparentnejšega delovanja občin«. Pomembno se mu zdi tudi dejstvo, da imamo v obmejnih krajih močno razvejano lokalno samoupravo, »saj je država toliko močna, kolikor je močna v obmejnih območjih.«

Franc Jurša: »Predloga o zmanjševanju števila občin ne moremo komentirati, saj v poslanski skupini DeSUS s podrobnostmi predloga še nismo bili seznanjeni.«

Jasmina Opec: Občine so danes eden zelo redkih sistemov, ki v državi še funkcionirajo

Poslanka Jasmina Opec meni, da je priti na plan s predlogom in navajati samo približne ocene brez konkretnih številk in dejanskih analiz zgolj zato, ker je populistično in všečno, neodgovorno ravnanje. »Ukiniti občine pod izgovorom varčevanja, pobrati denar podeželju in obrabnim krajem, zato ker je državna politika v teh več kot 20-tih letih pogrnila na celi črti in ni bila sposobna učinkovito upravljati z državnim premoženjem, je nepošteno do vseh tistih, ki so v vseh teh letih delovanja občin z močnimi napori skrbeli za dobrobit ljudi, ki tam živijo in nepošteno do slehernega državljana naše države, ki se ni odločil za življenje v enem od večjih mest.« Meni, da zagotovo tudi področje lokalne samouprave potrebuje določene spremembe, inovacije in da bi zaradi različnih specifik ter potrebno posameznih delov naše države bilo potrebno vzpostaviti pokrajine in na njih prenesti določene naloge in pristojnosti. »Nekateri bi vse iz majhnih krajev prinesli v večje, iz podeželja v center in pri tem razmišljali o razvoju Slovenije, toda slednjega po moje lahko dosežemo ravno z logiko v obratni smeri –  da določene pristojnosti iz ljubljanskih uradniških palač prenašamo med ljudi, v kraje, kjer ne živi birokracija, ampak realnost.«

Branko Ficko: Tako kot je zdaj, predvsem z vidika proračunskega denarja, ne more ostati

Poslanec Branko Ficko je za racionalizacijo celotne Javne uprave, tudi občin, predvsem iz ekonomsko stroškovnega vidika, ne podpira pa predloga, da je edini način obvezno združevanje po absolutnem kriteriju min. 5000 prebivalcev. Meni, da bi bilo potrebno upoštevati še dodatne parametre, predvsem ekonomske in reliefne. Pod to si razlaga velikost območja in gostoto naseljenosti, vire financiranja ter sposobnost opravljanja funkcij za potrebe občanov. Po njegovem mnenju so problematične tiste občine, ki povprečno porabijo 15 % ali celo 25 % za pokrivanje uprave. »Idealno združevanje bi bilo na osnovi samoiniciativnosti, predvsem z vidika razvojnih sredstev, kot je primer Pomurskega vodovoda, a smo tu videli, kako je, ko nastopijo lokalni interesi, tudi za ceno izgube sredstev.«

    Komentarji

    1. gost
      06.09.2013 ob 11:22 eden gost

      Ja pa normalno ka so proti, samo ka do lejko še naprej vlekli županske plače... Zmanjšanje števila občin je ena izmed najpametnejših predlogov vlade po dugon čase in kero trbej absolutno čimprej izpeljati, pa naj si idejo gospe in gospodje župani pa njihovi absolutno nepotrebni pomočniki in raznorazni asistenti na zavod za zaposlovanje službe poiščejo če do si jih najšli, ka do teh služb na občinaj so tak vsi preko zvez prišli... Čim prle to izpeljati, ka nedo več na naš račun uživali!!!

      9 3 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    2. gost
      06.09.2013 ob 11:27 CCCP gost

      Če de referendum de padel, ker je več občinarov kak običajnih lidij :)))

      6 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    3. gost
      06.09.2013 ob 12:26 smrkci gost

      Ma kaj pa klepetajo tile prekmurski poslanci,saj ko je pa kakšna seja da bi prekmurcem trebalo pomagati pri zaposlovanju so pa tiho kot miške,kot da niso iz prekmurja.Občine treba v prekmurju takoj okiniti,samo Lendava in Murska Sobota naj ostaneta vse druge pa ukiniti,ker si nebodo tile poslanci in njihovi župani polnili žepe.Sedaj se vidi,kdo so tajkuni tile ki so proti ukinitvi občin.

      8 2 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    4. gost
      06.09.2013 ob 12:47 joco gost

      tak je. vse je trbej nagnati od tam . občine pa zmanjšati kajti za ta denar ki ga občina porabi za svoj obsto in dejavnosti ki je tak jalov, bi se za tale denar dalo marsikaj napraviti. tri četrt zaposlenih na občinskih upravah je tak brez veze . zaposleni so vtakih resorjih da nimajo pojma za kaj se sploh gre . zato pa na raznih projektih ki jih financira evropska unija popušijo na celotni črti. načeloma kot se temu pravi je tole brcanje v kmico. škoda a žal usoda ki jo je potrebno čim prej prekinoti..

      7 1 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    5. gost
      06.09.2013 ob 12:50 felix gost

      Seveda Virantov predlog ni sprejemljiv za lopove kako bodo se naprej napajali iz državnih jasli,samo malo pa pride vse na svoje mesto BARABE

      6 2 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    6. gost
      06.09.2013 ob 13:10 ssss gost

      Vsaka občina za proračunski denar letno ima po dve velki fešti. Vedno so vabljeni seveda tudi tej naduteži poslanci. Vsem razen Ficka je očitno nerazumljivo pustiti priliko za brezplačno napihovanj, lobiranje in žretje.

      6 1 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    7. bobo99
      06.09.2013 ob 13:34 bobo99

      Jasmina Opec.....dve pomurski občini sta v blokadi, imata blokiran bančni račun. Pri vas v SLS je to normalno funkcijoniranje......????? Očitno. Poglejmo samo koliko občin v Pomurju je prezadolženih..... Laszlo Goncz, tudi molk je beseda.... Vsi dragi pomurski poslanci se zamislite nad dejstvi da sosednja Avstrija znižiju občutneje število občin, torej se njim splača. Vam dragi poslanci pa se to zdi bedarija.... Naši Avstrijski kolegi imajo 6% brezposelnost.... Dragi naši Prekmurski poslanci to vi ne vidite kaj se da. Vi niste sposobni se kaj naučit od naši sosedov. se razume da se glih ne bomo učili ekonomije in politike od naših sosedov Madžarov...., ki so še v dosti večjem ........, slabšem položaju. Gospodarstvo uničiti, na kolena.....v javni upravi pa samo zaposlevati dodatne ljudi. BRAVOOOO PREKMURSKI POSLANCI, ZATO PA SMO ŽE SKORAJ TAM KJER SO NAŠI SOSEDI MADŽARI....V R......

      5 3 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    8. gost
      06.09.2013 ob 13:53 gost gost

      večina teh malih občin nema za burek, eni si niti papir za tekoče poslovanje nemrejo kupiti. seveda ka so tej naši poslanci proti, saj pa je na sakši občini ge je župan nešče iz njihove stranke zaposleno pol njihove rodbine. tej občine so hujše legko političnoga kadrovanja pa zaposlovanja kak pa državna podjetja. raztirati bando. to so tisti ka delajo luknjo v državnon proračuni in večinoma so takšni majstri krivi za to ka nega pejnez nej pa učiteli pa policaji pa medicinci pa gasilci. tej leleki ka sidijo po pisarnaj pa nič ne delajo, to je golazen parazitska. vsi po vrsti po političnih vezaj do služb po občinah.

      4 3 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    9. gost
      06.09.2013 ob 13:54 fizični radnik gost

      Hm, ka bi se pa pridružili lendavskoj občini - nej fala. Naj malo Klemenčič prijde v Lendavo pa na občini malo red napravi. Predlagam, ka malo pogledne na kakšni način se izvajajo razpisi - ka se že v naprej točno zna kero podjetje more posel dobiti pa tak naprej... ka nen pravo kakšne vikende so si določene osebe na lendavskoj občini na hrvaškom jadrani napravile... pa še pa še...

      6 1 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    10. gost
      06.09.2013 ob 15:22 bla gost

      Šče tej majo ka cuj za komenterate pa nan pamet soliti.Že leta so v Lublane, rezultat toga ge ka nega pejnez za posledice suše, pa za pomurski zakon,pa za občine, pa kmete trbe šče bole obdavčiti,....V parlamenti jih nega dosta čuti.

      4 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    11. gost
      06.09.2013 ob 20:33 sobota gost

      tej horvat mi ide čiduže bole na kurac. pa žerjav tudi pa vsi SLSovci,sama banda je not,na čelu z Maučecom

      7 1 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    12. gost
      06.09.2013 ob 22:14 gost gost

      tou so vsi banda prokleta, nema veze iz štere stranke, kak v ljubljano pridejo je konec s punimi ustami obljub. zdaj do se pa pametni delali pa se nega v metali. marš golazen političarska pokvarjena.

      6 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    13. gost
      18.09.2013 ob 19:47 gost gost

      zakaj bi placevali za tako bando danes placujemo za vodo iz svojega studenca placujemo za ciscenje vode kde sploh nimamo kanalizacije niti vodovoda kot danes slisim bomo mogli obcani sami narediti in placati napravo za ciscenje vode kam gre danes ta denar kot ga danes placujemo no kot vemo so v sloveniji obcine vecinoma mafijske kde se zbirajo samo znanci torej se enkrat obcine treba ukinut brez pogoja

      0 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.