Prosti strel: Polnoletnost Škaperjevega rekorda

Na Pomurec.com ob četrtkih objavljamo prispevke iz rubrike Prosti strel, v katerih predstavljamo zanimivosti nogometnega dogajanja na pomurskem območju. V minulih dneh je bila obletnica prav posebnega rekorda.

Bil je 28. avgust 1999, 5. krog 1.SNL. Mura se je v gosteh pomerila proti Rudarju. V 18. minuti tekme je Mura povedla z 1:0 - strelec zadetka Štefan Škaper. To je bil njegov 130. in zadnji gol v prvoligaškem tekmovanju. Žal je popularni Pef v prvi ligi odigral le še dve tekmi, v naslednjem, 6. krogu proti Celju in pa v 11. krogu, ko je v gosteh proti Beltincem vstopil v igro v 56. minuti namesto Jožeta Benka.

Rekordu, ki je v veljavi še danes - 18 let kasneje, so se hoteli približati že mnogi nogometaši, a so prišli le čez magično mejo 100: Damir Pekič (102), Milan Osterc (106), Ermin Rakovič (108), Kliton Bozgo (109), še nihče pa mu ni bil tako blizu Kot Marcos Tavares, ki je trenutno pri 125 zadetkih in ima realne možnosti da zruši Škaperjev rekord.

Škaper je za svojih rekordnih 130 zadetkov potreboval le 226 nastopov, torej je povprečno dosegel 0,58 zadetka na tekmo. Natančneje jev prvi ligi odigral 19.156 minut, torej je nasprotnikovo mrežo zatresel vse na 147,35 minute. Ima pa Pef še dva rekorda: V zadnjem krogu sezone 1994/95 je v dresu Beltincev petkrat zatresel mrežo Kočevja, na prvoligaških zelenicah pa je dosegel tudi osem »hat-trickov«, enega več od najbližjih zasledovalcev, Zorana Ubaviča in Klitona Bozga. Ko so ga lani ob 25. obletnici prve lige povprašali o rekordu in o možnosti, da ga Tavares prehiti je dejal: "Mislim da bo, ima vse možnosti, igra v najboljšem klubu v Sloveniji, a če me v dveh sezonah ne bo prehitel ... "

Tavares na drugi strani, je do zdaj dosegel 125 zadetkov, za kar je potreboval 313 tekem. Natančneje je v prvi ligi odigral 22.654 minut, torej dosega zadetek vse na 181,23 minute. Slednji je pred začetkom priprav pred to sezono za enega izmed slovenskih časnikov dejal: "Razmišljam o rekordu, seveda razmišljam. In verjamem, da se bom povzpel na vrh. Mislim, da mi lahko uspe do decembra."

Neglede na vse, izjemen dosežek golgeterja, ki ga verjetno nikoli ne bo presegel nogometaš s Pomurja.