https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

INTERVJU

Rozina Nemec: Lepo bi bilo, če bi imeli večje dogodke tudi na regijskem nivoju

25.12.2021 ob 6:00  

V okviru projekta Pomurske novice, ki je sofinanciran s strani Ministrstva za kulturo, smo se pogovarjali z vodjo Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti območne izpostave Lendava Rozino Nemec.

Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti (JSKD) je bil ustanovljen leta 1996. Z ustanovitvijo sklada je bila vzpostavljena kulturna mreža 59 območnih izpostav sklada, ki pokriva celotno ozemlje Slovenije.

V Pomurju so štiri območne izpostave: Murska Sobota, Ljutomer, Gornja Radgona in Lendava. Slednjo trenutno vodi Rozina Nemec, sicer tudi podžupanja Občine Lendava, s katero smo se pogovarjali o poslanstvu JSKD, delovanju lendavske izpostave pa tudi o načrtih za prihodnje.

Rozina Nemec poslanstvo JSKD vidi predvsem v podpiranju ljubiteljske kulture in društev: »Predvsem, da podpira ljubitelje kulture, društva ki se ukvarjajo s kulturo na bilo kakšen način. Ali je to ples ali je to glasba ali neke ročne spretnosti... V glavnem, da to podpira, da to neguje dalje, da jim pomaga.«

Pomagajo jim na različne načine, med drugim finančno: »Društva sama ne razpolagajo z veliko denarnimi sredstvi, ker delujejo bolj na bazi ljubiteljstva, kot prostovoljci. Ampak kljub temu se pojavljajo stroški, ki nastanejo, ko grejo kam nastopat in potem jih na tak način tudi probamo malo spodbuditi. Ni to ne vem kak znesek, ampak za njih je pa to velikega pomena.«

Poleg finančne plati jim pomagajo tudi z organizacijo in tudi s kako prireditvijo, še posebej v tem času, ko gre vse bolj virtualno. Prav tako jih podpirajo z raznimi razpisi, ki pa jih po besedah Nemčeve letos ni bilo veliko: »Bili so kratkoročni razpisi, sredstva so hitro kar poniknila, tako da je bilo kar nekaj društev razočaranih. To obdobje ni preveč naklonjeno kulturi.«

Tudi letos je kulturo precej zaznamovala epidemija covida-19. Vplivala pa je tudi na delo območne izpostave Lendava: »Ko sem nastopila službo, nisem niti delala vsak dan v mesecu. Vmes smo imeli določene dni, ko smo delali, pa določene, ko smo bili doma.«

Nemčeva je službo na JSKD namreč nastopila maja letos, med samo epidemijo. Zaradi tega tudi zelo težko oceni, kako močno je epidemija okrnila delo območne izpostave: »Težko je primerjati, ker jaz nisem še tako dolgo tu. Bom pa to vedela, ko bom dejansko šla s tistim programom skozi, kot ga je izpostava vsako leto izvajala in takrat nekako videla, kaj je tisto, kar je manjkalo.«

Se pa po njenih besedah trenutno vse dogaja bolj na lokalni ravni. Zaradi spreminjajočih se razmer je organizacija dogodkov otežena: »Včasih smo čakali kake omejitve bodo. Ali se lahko kaj organizira ali ne. Kake bodo omejitve, kaki so pogoji, kaj je treba potem izjave. To je dodatno delo, ki ga prej verjetno ni bilo.«

Foto: Tomaž Galič

Zaradi epidemije je tudi letos izostalo kar nekaj prireditev: »Tiste prireditve, ki jih bi jih območna izpostava morala izvajati po programu vsako leto, so letos že drugo leto izostale. To so te razne območne in pa regijske revije, ki jih zaradi epidemioloških razmer nismo mogli izvajati. Ne vemo, kako bo naslednje leto. Delali bomo, kot da bo, bomo pa potem to sproti videli.«

Številne dogodke pa so kljub vsemu uspešno izpeljali. »Imeli smo literate, imeli smo ples, imeli smo pevce, imeli smo vse, res smo imeli kar ogromno.« Konec maja je tako potekal Teden ljubiteljske kulture, virtualno so ob tem s KTD Črenšovci pripravili tudi dogodek Pozdravljam te cvetoči maj, v poletnih mesecih so pripravili niz prireditev Z glasbo in s plesom v poletje!, nedolgo nazaj pa so pripravili tudi prireditev Praznujmo skupaj, ki je prav tako potekala virtualno.

Ob organizaciji dogodkov pa je bilo po besedah Nemčeve opaziti upad v društvih: »Ni bilo vaj, niso se dobivali, težave so nekje nastale. Povabila sem jih k sodelovanju, da so nastopili in moram reči, da so se na moje presenečenje odzvali kar lepo in so bili veseli povabila.«

Foto: izrez zaslona (Praznujmo skupaj 2021)

Med dogodki Nemčeva posebej izpostavlja mednarodno likovno kolonijo, ki je julija potekala na Bukovniškem jezeru, na kateri se je zbralo 39 likovnikov iz Slovenije in Hrvaške: »Hoteli smo imeti tudi uradno otvoritev te likovne razstave, dela so razstavljena. Žal se je občina Dobrovnik, ki je zdaj nedolgo nazaj praznovala svoj občinski praznik, odločila, da ne bo v živo obeleževala tega praznika in tako tudi uradno otvoritve te razstave likovne kolonije nismo mogli izvesti.«

Otvoritev razstave so tako preložili do februarja, ko bomo praznovali kulturni praznik. »Takrat bomo videli, kakšna bo situacija in takrat bo otvoritev te kolonije,« je povedala in dodala, da so ravnokar tudi natisnili katalog te likovne kolonije. Na območni izpostavi so tako dejavni tudi publicistično.

Poleg kataloga likovne kolonije pripravljajo še zbornik literarnih del, za katerega je prozo in pesmi prispevalo 60 literatov: »Bili smo presenečeni nad odzivom na ta razpis. Nismo pričakovali toliko prijav, toliko del. Selekcija je bila narejena. Zbornik pa mislimo naslednji teden tudi predstaviti. Upam, da bo ta naša knjiga v redu sprejeta.«

Foto: FB ZOT Dobrovnik - TIC

Trenutno pripravljajo tudi 27. tradicionalno prireditev Družina poje. Naslednji ponedeljek pa imajo tudi božično-novoletni koncert v Domu starejših Lendava, kjer bo nastopil Moški vokalni kvintet Aeternum: »Ne smemo pozabiti na naše najstarejše prebivalce občine Lendava. To bo neko posebno doživetje za njih v tem covid času, v katerem so bili za marsikaj prikrajšani.«

Nemčeva želi v prihodnje nadaljevati delo, ki so ga opravljale vse predhodnice. Ob tem pa si želi še več povezovanja tako na območju območne izpostave kot na ravni regije: »Lepo bi bilo, če bi imeli malo večje dogodke na regijskem nivoju. Da pomurske izpostave naredimo neke skupne dogodke, ki imajo malo večjo težo.«

Želi si tudi več sodelovanja s hrvaškimi in madžarskimi društvi, saj je, kot pravi Lendava ne samo dvojezično, ampak tudi multikulturno območje: »Tu so tudi Hrvati ter Madžari, ki se sicer odzovejo našemu povabilu pa pridejo. Ampak tu deluje Zavod za kulturo madžarske narodnosti, ki dela v svojem imenu ter Hrvaško kulturno društvo, ki tudi ima svoje prostore in ravno tako deluje po svoje. Nekako svoje programe peljejo in zdi se mi, da je tu premalo sodelovanja med vsemi organizacijami, želela bi si malo več sodelovanja z njimi.«

V prihodnje bi rada tudi v Lendavi pripravila dogodke malo večjega pomena, nekaj več kot le klasiko, kar je že standardno, kar je že poznano: »Saj je lepo, da se iz roda v rod te ljudske pesmi, izločila, pa vse to prenaša. Ampak to naši obiskovalci teh raznih prireditev več koliko toliko že poznajo. Vse si zelo radi pridejo pogledat, ampak če je vedno eno in isto pravijo »ja to pa že poznamo«. Nekaj malega novega še dodati, nadgraditi nad tem, nekaj malo večjega narediti to bi bila moja želja. Neki večji dogodek, prepoznan dogodek v Sloveniji in pa tudi izven Slovenije.«

    Fotogalerija