https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

LOKALNO

FOTO: Vanekov večer o digitalnem fevdalizmu in izgubljeni človeškosti

Murska Sobota, 11.06.2025 ob 17:00  

V torek, 93. po vrsti, je Vanekov večer v Pokrajinski in študijski knjižnici Murska Sobota znova odprl prostor za razmislek o sodobnih družbenih izzivih.


Dogodek, ki ga redno organizira Ustanova dr. Šiftarjeva fundacija, je tokrat gostil antropologa dr. Dana Podjeda, enega izmed vidnejših slovenskih mislecev na področju razmerja med človekom in tehnologijo.

V predavanju z naslovom »Ohranjanje človečnosti v času digitalne preobrazbe« je Podjed opozoril na vse bolj prisotno razčlovečenje v digitalni dobi. Z ostro analizo je razkril paradokse sodobne povezanosti, kjer so pristni medčloveški stiki vse redkejši, kljub navidezni bližini, ki jo ponujajo digitalna orodja. Tehnološki napredek po njegovem ne pomeni nujno tudi človeškega napredka.

Posebej je izpostavil problematiko digitalnega fevdalizma, kot jo opredeljuje ekonomist Janis Varufakis – obliko sodobne družbene ureditve, kjer peščica tehnoloških velikanov nadzoruje vse večje dele naših življenj. Ob tem je poudaril, da tehnologija ni nevtralna, temveč vedno odraža vrednote tistih, ki jo oblikujejo in nadzorujejo.

Dr. Dan Podjed, višji znanstveni sodelavec ZRC SAZU in izredni profesor na Filozofski fakulteti v Ljubljani, velja za družbeno angažiranega raziskovalca. Njegovo delo se posveča predvsem vsakdanjemu življenju v digitalnem okolju, zlasti pri mladih generacijah.

Več fotografij v spodnji fotogaleriji ...

    Fotogalerija

    Komentarji

    1. gost
      11.06.2025 ob 18:40 Pederčina gost

      Bobek - starček!

      3 2 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    2. gost
      11.06.2025 ob 22:27 Nejc iz Hrastovca gost

      Bobek - starček!!!!

      2 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    3. gost
      11.06.2025 ob 22:28 Nejc iz Hrastovca gost

      Bobek - starček!!!!

      2 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    4. gost
      12.06.2025 ob 21:04 Lendavski nadvojvoda gost

      Edini antropolog,ki je kaj veljal je bil naš profesor ,dr Stane Južnič.

      0 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.