https://gezasezeza.com/prireditve/
https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

Z ustreznim kurjenjem privarčujemo ter varujemo zdravje in okolje

28.09.2023 ob 6:00  

Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem.


Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) skupaj z Agencijo Republike Slovenije za okolje (ARSO), Nacionalnim inštitutom za javno zdravje (NIJZ), Eko skladom, Komunalno zbornico Slovenije, Zvezo potrošnikov Slovenije in Gozdarskim inštitutom Slovenije pred pričetkom kurilne sezone ozavešča širšo javnost z nasveti o pravilnem kurjenju, o izbiri in nakupu lesne biomase, pomembnosti vzdrževanja kurilnih naprav ter o subvencijah, ki so na voljo za zamenjavo starih kurilnih naprav.

V Sloveniji je v zimskem času zrak najbolj obremenjen z emisijami iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso, in sicer so najbolj problematične vrednosti prašnih delcev in benzo(a)pirena. “V preteklosti smo se že spopadali s preseženimi mejnimi vrednostmi koncentracij za delce PM10, zaradi česar so na teh območjih izvajali načrte za kakovost zraka. Vsega skupaj jih je bilo 7. Z njihovim uspešnim izvajanjem se je kakovost zraka v Sloveniji v zadnjih letih izboljšala, tako smo v začetku letošnjega leta zaprli še zadnji odlok na območju Mestne občine Celje. Vendar pa to še ne pomeni, da je naše delo opravljeno. V zadnjem letu se je povečalo zanimanje gospodinjstev po ogrevanju na lesno biomaso, s tem pa lahko pričakujemo večjo obremenitev emisij na kakovost zraka v času kurilne sezone,” je v uvodu povedala mag. Tanja Bolte, direktorica Direktorata za okolje, MOPE.

Podatke o stanju kakovosti zraka v času kurilne sezone nam je predstavila Tanja Koleša, vodja Sektorja za kakovost zraka na ARSO: “Slovenija se glede delcev uvršča med države Evropske unije z bolj onesnaženim zrakom. Čeprav je v zadnjih letih opazen trend zmanjševanja onesnaženosti zraka z delci, pa predvsem ob neugodnih vremenskih razmerah v kurilni sezoni še vedno izmerimo ravni, ki so zdravju škodljive. V Sloveniji so zaradi razgibanega reliefa in lege v zavetrju Alp predvsem v zimskem času pogoji za redčenje onesnaženja v zraku pogosto slabi. Analiza je pokazala, da k ravnem delcev precej enakomerno prispevajo kurjenje lesa, promet, resuspenzija in sekundarni delci. Kurjenje lesa in promet predstavljata delce, ki so posledica neposrednih izpustov v zrak. Večina delcev, ki nastanejo pri kurjenju lesa, je posledica nepravilne uporabe zastarelih kurilnih naprav gospodinjstev.”

Zunanji onesnažen zrak ima velik vpliv na zdravje celotne populacije in predstavlja enega najpomembnejših okoljskih dejavnikov tveganja za zdravje, oziroma za nastanek kroničnih nenalezljivih bolezni in povečano umrljivost. Med najranljivejše spadajo majhni otroci, osebe s kroničnimi obolenji dihal ter srca in žilja, nosečnice in starejši odrasli. Večina raziskav, ki se je v zadnjih desetletjih ukvarjala z vplivi onesnaženega zraka na zdravje, je preučevala povezave med izpostavljenostjo delcem in zdravjem.

“Posledice izpostavljenosti onesnaženemu zraku so lahko kratkotrajne, kot kašljanje, težko dihanje ali poslabšanje že obstoječih bolezni dihal, srca in žilja. Pri dolgotrajni izpostavljenosti lahko nastanejo okvare v žilnih stenah, pospeši se proces nastajanja ateroskleroze, poveča se nagnjenost za nastanek strdkov itd. Kratkotrajna in dolgotrajna izpostavljenost lahko vodita do zmanjšanja pljučne funkcije, povečane dovzetnosti za okužbe dihal in poslabšanje bronhialne astme. Onesnažen zrak vpliva na prezgodnjo umrljivost zaradi srčno-žilnih bolezni, možganske kapi, bolezni dihal in pljučnega raka, povezan pa je tudi z metabolnimi in nevrodegenerativnimi boleznimi ter z negativnimi vplivi na rodnost, nosečnost in novorojenčka,” je povedala Majda Pohar, dr. med., spec. higiene, NIJZ.

Glavni vir izpustov škodljivih snovi so male kurilne naprave. Njihova zamenjava je učinkovit ukrep, ki znatno prispeva k izboljšanju kakovosti zraka, kar je tudi cilj podnebnih ukrepov. Direktor Zbornice komunalnega gospodarstva Sebastijan Zupanc je izpostavil, da so boljši življenjski pogoji in čisto okolje odgovornost nas vseh. »Vsak uporabnik kurilne naprave lahko prispeva k čistejšemu okolju s pravilnim ravnanjem in vzdrževanjem le-te. Poleg brezhibne kurilne naprave, ki je redno pregledana in očiščena, je izjemnega pomena tudi uporaba ustreznega goriva. Pri pečeh na trda goriva uporabljamo samo in zgolj suha drva. Da je kurjenje peči varno in učinkovito, uporabnikom pomagajo dimnikarske službe, ki s čiščenjem in pregledi kurilnih naprav ter svetovanjem preprečijo marsikateri požar ali zastrupitev s ogljikovim monoksidom,« sporočajo iz Ministrstva za okolje, podnebje in energijo.

* Foto arhiv Pomurec in Pixabay

    Fotogalerija

    Komentarji

    1. gost
      28.09.2023 ob 6:52 Karel K. gost

      Kaj pa kurjenje celih sto in več hektarjev gozdov po zemeljski obli, to nič ne onesnžuje? Če ga ne pokurimo tako pač gozd, podrastje in zaraščenost s travo zgori drugače in v trenutku v zrak v atmosfero pošlje na tisoče ton prašnih delcev in ti tam ostanejo dolgo ter so škodljivi za zdravje celega človeštva. Ne sanajte in fantazirajte, da so kurišča na drva-biomaso tako škodljiva in vprašljiva. Vse zgori kar je ustvarila narava ali kontrolirano v mali hišni peči ali kot pogonsko gorivo ali pa v naravi. Ta histerija služi samo temu, da nekdo dobro na račun te demagogije služi svojo plačo, v anormnih razsežnosti.

      5 1 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    2. gost
      28.09.2023 ob 7:52 GrP gost

      Globalizacija na delu. Potrebno je obdavčiti male uporabnike. Z lesom in doma pripravljenimi drvmi se je človeštvo ogrevalo od nastanka.

      1 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    3. gost
      28.09.2023 ob 11:53 gost

      moj sousid kuri vjesen s plastikon, kda se kouplejo jegovi, smrdi kak tour

      1 1 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    4. gost
      28.09.2023 ob 21:26 Lendavčan gost

      Ko začne zdravje slabiti je že prepozno pamet soliti,ampak so eni "nezmotljivi bedaki"na žalost.

      1 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.