https://www.btc-city.com/sl/murska-sobota/vsi-ponudniki/ponudnik/city-murska-sobota/telemach
https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

Zaščitite pse in mačke pred klopi

09.05.2024 ob 11:00  

S pomladjo se je začela sezona klopov ter z njimi povezanih bolezni. Klopi ne ogrožajo samo ljudi, temveč tudi pse in mačke. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin lastnike poziva k pravočasni in ustrezni zaščiti svojih živali.

V Sloveniji je sezona teh nevarnih zajedavcev od zgodnje spomladi do jeseni, ko preživimo tudi največ časa v naravi. Klopi se najraje zadržujejo v visoki travi, podrasti in grmovju, kamor psi in mačke še posebej radi zaidejo. Klopov je veliko vrst, v Sloveniji pa so najbolj razširjeni navadni ali gozdni klop, pasji klop in severni ornamentirani klop.

Tako kot bolhe, komarji in druge žuželke klopi niso zgolj nadloga, temveč prenašalci različnih bakterij, parazitov in virusov. Med najpogostejšimi boleznimi, ki jih prenašajo klopi v Sloveniji, so borelioza, anaplazmoza in babezioza. 

Borelioza je bakterijska bolezen, ki v večini primerov poteka v kronični obliki. Kaže se z občasnim šepanjem na različne okončine. V tem primeru mora veterinar izključiti druge možne vzroke šepanja, ki so, v primerjavi z artritisom kot posledica borelioze, številnejši.

Anaplazmozo povzroča z bakterijo okuženi klop, bolezen pa, v nasprotju z boreliozo, najpogosteje poteka v akutni obliki. Najpogostejši znaki okužbe so povišana telesna temperatura, apatičnost, oslabelost ter bruhanje ali driska. Če žival v sezoni klopov kaže naštete bolezenske znake, je nujen pregled pri veterinarju.

Okužba psa ali mačke s povzročiteljem borelioze in anaplazmoze še ne pomeni nujno bolezni: visok odstotek živali, ki imajo v krvi protitelesa, ter nizek odstotek obolelih pomeni, da žival okužbo v večini primerov premaga sama. 

Babeziozo povzroča parazit, s katerim so okuženi predvsem klopi v severovzhodni Sloveniji in na Hrvaškem. Največkrat poteka v akutni obliki s povišano telesno temperaturo, apatijo, izrazito utrujenostjo in bledimi sluznicami. Bolezenski znaki se pojavljajo tudi ciklično, z vmesnimi obdobji dobrega počutja.

Vse bolezni, ki jih prenašajo klopi, lahko z odgovornim ravnanjem v veliki meri preprečijo lastniki sami. Za okužbo mora biti klop namreč prisesan najmanj 24 ur, zato je zelo pomembno, da psa pregledujemo po vsakem sprehodu, mačko pa enkrat na dan, in klopa čimprej odstranimo. Za zaščito živali pred klopi so na voljo različna sredstva, ki nudijo učinkovito zaščito pred klopi, bolhami in drugimi nadležnimi žuželkami. O izbiri najustreznejšega sredstva se posvetujte s svojim veterinarjem. 

Ker pa žival kljub temu lahko zboli, je pomembno, da znajo lastniki pravočasno prepoznati bolezenske znake. Če pri psu ali mački v sezoni klopov opazite katerega od naštetih bolezenskih znakov, ga čimprej odpeljite k svojemu veterinarju, opozarjajo na upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Foto: Freepik

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.