https://gezasezeza.com/prireditve/
https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

Zaščitimo otroke pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo

18.11.2023 ob 13:00  

Danes se obeležuje Evropski dan boja za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo. Slovenija je skupaj z državami pobudnicami Andoro, Belgijo, Luksemburgom, Monakom in San Marinom že 9. leto zapored pripravila izjavo za obeležitev tega dne. Letos je skupno izjavo podprlo še 37 evropskih držav in Evropska unija.


Letošnja osrednja tema je "Učenje od žrtev spolnega nasilja v otroštvu za spodbudo sprememb politik", ki poudarja sodelovanje z žrtvami na nacionalnem in lokalnem nivoju in uporabi njihovih izkušenj za izboljšanje ukrepov.

Spolna zloraba otrok je posebno hudo kaznivo dejanje. Za otroke, ki doživijo to travmatsko izkušnjo, ima dolgotrajne, hude in nepopravljive posledice. Na današnji dan, 18. novembra, zato opozarjajo na pravice otrok do zdravega in srečnega otroštva ter na obveznost odraslih, da njihove pravice zaščitijo.

Vsak otrok je lahko žrtev zlorab, ne glede na spol, starost, nacionalnost ali ekonomski status družine

Večina spolnih zlorab otrok se zgodi s strani oseb, ki so otrokom blizu, ki jih otroci poznajo in jim zaupajo. Kar pa je najhujše, je to, da so otroci pogosto od teh oseb materialno, čustveno, ekonomsko in razvojno odvisni, zato se o zlorabi bojijo spregovoriti in poiskati pomoč. Prav vsak otrok je lahko žrtev spolne zlorabe, ne glede na njegovo starost, vero, barvo kože, nacionalnost. Po podatkih Sveta Evrope je v Evropi vsak peti otrok žrtev neke oblike spolnega nasilja.

Spolne zlorabe so lahko fizične ali spletne

Obstaja več vrst spolnih zlorab – dogajajo se lahko fizično, v realnem svetu ali na spletu. Storilec spolne zlorabe, ki je lahko moškega ali ženskega spola, skrbno izbere svojo žrtev. Najprej z otrokom zgradi zaupen odnos in želi to spolno izkoriščanje prikazati kot naravni del njunega odnosa. Otroka naveže nase, ponuja se mu kot opora, rešitelj, zaupnik. Išče otroka, do katerega ima lahek dostop oziroma ima možnost, da je z njim sam. V primeru, ko se spolna zloraba zgodi preko spleta, je postopek spolne zlorabe podoben. Storilec spletne spolne zlorabe prav tako načrtno izbere otroka, ki na spletu išče pozornost, ljubezen, zaupanje, informacije. Predstavi se mu kot zaupna oseba, ki mu ponuja pomoč, s tem ga postopoma naveže nase, daje mu informacije o spolnosti in ljubezni. Ko z otrokom vzpostavi dovolj zaupen odnos in se prepriča, da otrok o spolni zlorabi ne bo nikomur povedal, je izmenjava datotek, ki prikazujejo spolno zlorabo otroka, le še nekaj klikov stran. V trenutku, ko otrok storilcu, za katerega se pogosto izkaže, da v resnici ni ta, za katerega se je izdajal, pošlje prvo intimno fotografijo, se ujame v krog spolnega izkoriščanja. Storilec z obljubo, da intimnih fotografij otroka ne bo posredoval naprej, če mu bo ta še naprej pošiljal tovrstno gradivo, otroka prisili, da nadaljuje s pošiljanjem svojih intimnih fotografij.

Da bi o zlorabah spregovoril, mora otrok čutiti zaupanje

Otroci o spolnih zlorabah zelo težko spregovorijo zaradi sramu, krivde in strahu, zato je z njimi treba govoriti o tem, jih opozarjati in spodbujati, da vam o vsem, kar jih teži, tudi povedo. Otroci morajo dobiti sporočilo, da za zlorabe niso krivi samo in da jim bomo odrasli nudili vso potrebno pomoč in podporo. Že od malih nog jih je treba poučiti o tem, katere skrivnosti so dobre in jih lahko zadržijo zase, in katere slabe in morajo o njih povedati odrasli osebi, ki ji zaupajo. Vsi odrasli, še posebej starši in učitelji, lahko veliko naredimo za preprečevanje spolnih zlorab otrok. Z otroki se moramo pogovarjati o spolnih zlorabah, o primernih in neprimernih dotikih ter odnosih, predvsem pa o tem, kje lahko poiščejo pomoč, ko se znajdejo v težavah, iz katerih sami ne najdejo izhoda.

Če posumite na spolno zlorabo, to takoj prijavite policiji

Če posumite, da je otrok postal žrtev spolne zlorabe, to prijavite na najbližji policijski postaji ali na telefonski številki 113. Le s takojšnjim ukrepanjem bodo lahko preprečili, da bi otrok ostal v bližini storilca, kjer bi lahko bil izpostavljen nadaljnjemu spolnemu izkoriščanju in zlorabljanju. Policisti in policistke bodo naredili vse, da bodo otroka ustrezno zaščitili, zoper storilca, ki si je drznil zlorabiti otrokovo zaupanje za tako nizkotna dejanja, pa ukrepali v skladu z našimi pristojnostmi, sporočajo iz Ministrstva za notranje zadeve. 

*Fotografije so simbolične: Pixabay.

    Fotogalerija

    Komentarji

    1. gost
      18.11.2023 ob 18:40 gost

      Otrok se nihče nebi smal dotakniti na noben način niti ne z tepenjem še bolj bizarno pa ne spolno. Vsak keri si to privošči bi moral biti kaznovan na način iz srednjega veka. Ali z inkvizicio ali pa na grmadi. Potem nikoli več nihče nebi niti pomislil na mučenje otrok kamoli da bi jih zlorabljal.

      6 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.