https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

LOKALNO

FOTO: V Turnišču so obiskovalci okušali bograč po receptih mam in babic

Turnišče, 18.07.2026 ob 14:00  

Društvo kmetic Turnišče je v sodelovanju z Društvom upokojencev Turnišče in Kulturnim društvom Štefan Raj Turnišče v soboto, 4. julija, na Polanščekovi domačiji v Turnišču pripravilo projekt z naslovom Kuhanje po domače.

Kljub vročemu vremenu se je kuhanja bograča udeležilo lepo število ekip iz občine Turnišče, ki so se izkazale kot dobre kuharice in kuharji jedi na žlico. Bograč so pripravljali po receptih svojih mam in babic, s čimer so obudili del kulinarične dediščine domačega kraja.

Pred začetkom kuhanja so si ekipe pripravile prostor, kotličke in sestavine. V kotličke so dodale krompir, tri vrste mesa, čebulo in številne druge dodatke, vsaka ekipa pa je pri kuhanju uporabila tudi svoj »skriti kuharski recept«. Kar nekaj ur so veselo vrtele kuhalnice in mešale sestavine, nato pa je po Polanščekovi domačiji zadišalo po pravem domačem bograču.

Ko je bil bograč kuhan, so ga ekipe še toplega brezplačno razdelile med člane društev in ostale obiskovalce. Ti so se lahko sprehodili med kuhinjami na prostem in pri vsaki ekipi poskusili vzorec kuhanega bograča. Kuhanje je potekalo na dvorišču Polanščekove domačije, pokušnja bograča in druženje pa na gumnu, v prijetni hladni senci.

Kot gostje so se dogodka udeležile tudi članice Društva žena Kukeč iz občine Gornji Petrovci. Pripravljale so langaš, ga cvrle v vročem olju in še toplega ponudile obiskovalcem.

Ob tej priložnosti so članice vseh treh društev, ki so sodelovala v projektu Kuhanje po domače, doma spekle in na prireditev prinesle tudi več vrst peciva. Obiskovalci so lahko poskusili krapce, buteljne, slano pecivo, salove pogače, miške, perece in druge domače dobrote.

Vsi, ki so se udeležili kulinaričnega dogodka na Polanščekovi domačiji, so tako doživeli pravo domačo kulinarično ponudbo s pridihom nekdanjih časov. Dogodek je sovpadal tudi z letošnjo žetvijo pšeničnega klasja, zato so obiskovalci še močneje začutili vzdušje časa, ko so se ljudje ob delu, hrani in pesmi radi družili.

Kot je povedala Marija Ščap, predsednica Društva kmetic Turnišče, jim je letošnji projekt Kuhanje po domače znova uspel in so ga varno spravili pod »streho«. Tisti dan se je na Polanščekovi domačiji zaslišala tudi lepa domača ljudska pesem.

Udeleženci so se domov odpravili polni vtisov, dogodek pa je znova pokazal povezanost društev in občanov občine Turnišče.

Več fotografij v spodnji galeriji ...

Tekst in foto: Jože Žerdin

    Fotogalerija

    Komentarji

    1. gost
      18.07.2026 ob 17:20 Geza gost

      To so najpomembnejši dogodki v Pomurju, budalo novinarsko

      1 1 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    2. gost
      18.07.2026 ob 18:53 gost

      Ta debela z torbico pri loncu ima verjetno notri kak skriti zvarek.

      2 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.