https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje
https://www.pomurec.com/go/203/LOKALNO
https://www.ris-dr.si/go/1011/1886/DRUZINSKI_CENTER_POMURJE

GLOBALNO

KVIZ: Preverite svoje znanje ekologije z Modrim Janom (2. del)

17.02.2015 ob 11:37  

V teh tednih v številnih vrtcih in šolah po Pomurju zaključujejo aktivnosti v okviru Ekoprojekta Pomurje, ki ga organizirajo Dravske elektrarne Maribor v okviru projekta Modri Jan, mi pa preverjamo vaše znanje s področja ekologije.

 

Za vas smo pripravili že drugega iz serije treh kvizov, v katerih lahko preverite svoje znanje iz ekologije. V vsakem kvizu objavimo deset vprašanj, odgovore na vsa vprašanja pa bomo objavili v posebnem članku konec meseca marca. V kolikor niste prepričani, ali je vaše znanje s področja ekologije dovolj dobro, lahko vse odgovore najdete na spletni strani projekta Modri Jan na tej povezavi – KLIK.

Vprašanja tokratnega kviza:

1. Kako se imenuje znanstvenik, ki preučuje planete in oddaljene zvezde in si prizadeva razumeti nastanek in delovanje planetov in galaksij?    

2. Kako rečemo skupku milijonov ali milijard zvezd, planetov, kometov, oblakov plina in prehu, ki se vrtijo okrog skupnega središča? 

3. Kako imenujemo privid, ki nastane, kadar se sončna svetloba pri prehodu skozi vroče plasti zraka prelomi in odbije? 

4. Gre za sisteme, ki pomagajo pri prenosu električne energije od elektrarn do uporabnikov. Kako jih imenujemo? 

5. Kako pravimo jezerom, ki so brez dotoka in odtoka vode, imenujemo pa jih tudi kraterska jetera? 

6. Kako imenujemo pojav, do katerega pride, če neko naravno okolje izgubi svoje značilnosti in sposobnosti, da se obnavlja? Zgodi se lahko zaradi velikega onesnaževanja, taljenja ledenikov, umiranja gozdov … 

7. Gre za snovi naravnega izvora (predvsem rastlinskega – npr. les, lubje, polena …), v katerih je shranjena sončna energija. O kateri vrsti obnoviljivega vira energije je govora? 

8. Kako imenujemo delo površine našega planeta, ki ga sestavljajo vse reke, morja, oceani, ledeniki, jezera, podzemne vode in sneg? 

9. Kako pravimo napravi, s katero znanstveniki raziskujejo planete, ki človeku niso dostopni? 

10. Kako imenujemo luknjo v ozonski plasti na severnem in južnem polu Zemlje, ki je nastala kot posledica prevelikega onesnaževanja zraka, znanstveniki pa zanjo ocenjujejo, da je velika že tako kot cele ZDA? 

 

   

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.