https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje
https://www.pomurec.com/go/203/LOKALNO
https://www.ris-dr.si/go/1011/1886/DRUZINSKI_CENTER_POMURJE

LOKALNO

LEA Pomurje v zaključni fazi operacije SOŽITJE

16.05.2022 ob 11:15  

Občina Kuzma, kot vodilni partner v sodelovanju z Raziskovalno izobraževalnim središčem Dvorec Rakičan, PRO-ING, Programski inženiring, Robert Kološa s.p. in Lokalno energetsko agencijo za Pomurje uspešno vstopajo v zaključno fazo operacije SOŽITJE.


LEA Pomurje je- namreč  v prvi fazi pripravila Analitično poročilo stanja energetske revščine na območju naselij LAS Goričko in s tem izhodišče za delo v drugi fazi, ko so se začele aktivnosti na terenu. Glede na obstoječe podatke in trende evropskem prostoru, kot tudi aktualne razmere na območju LAS Goričko, terjajo nastale okoliščine aktivno delo na področju preprečevanja in odprave energetske revščine ter čezsektorsko partnerstvo pri reševanju nastalih izzivov.

V tem kontekstu je območje LAS Goričko še toliko bolj ranljivo in ogroženo, saj k pojavu in predvsem k naraščanju prispevajo tudi drugi dejavniki, kot so starejša populacija, večanje socialno ogroženih, povečanje brezposelnosti.

Energetska revščina je predvsem posledica delovanja medsebojno povezanih dejavnikov:

- nizki dohodki, ki so pogosto vezani na splošno revščino,

- visoke cene energije, vključno z uporabo relativno dragih virov energije, in

- slabe energetske učinkovitosti domovanj, zaradi slabe izolacije ali neučinkovitega ogrevanja.

Energetska revščina najbolj prizadene gospodinjstva z nizkimi dohodki, še posebej upokojence, nezaposlene ter gospodinjstva, ki prejemajo socialno pomoč. Njihov ekonomski položaj je pogosto povezan s slabšo energetsko učinkovitostjo domovanja (slaba izolacija, stari in neučinkoviti ogrevalni sistemi, drag energent), oboje pa je pogosto povezano s slabšim zdravstvenim stanjem (predvsem starejših). Energetsko revna gospodinjstva so pogosto tudi socialno izolirana. Poglavitne nevarnosti, s katerimi se soočajo, so predvsem tveganja za fizično in mentalno zdravje, degradacija stanja domovanja ter prekomerni dolgovi.

Vse omenjene aspekte je potrebno upoštevati pri določanju definicije energetske revščine ter pri planiranju programov, ki naslavljajo energetsko revščino. Energetska revščina postaja v Sloveniji vse bolj pereč problem, saj rast cen energije prehiteva rast dohodkov prebivalstva. V Sloveniji je vse bolj očiten trend, da gospodinjstva z nižjimi prihodki plačujejo relativno več za zagotavljanje svojih energetskih potreb.

Na drugi strani, pa še vedno nimamo enoznačne in splošno uveljavljene definicije energetske revščine. Na splošno bi lahko kot energetsko revno označili gospodinjstvo, ki si težko ali pa si sploh ne more privoščiti primerno toplega stanovanja ali zadovoljiti svojih osnovnih energetskih potreb.

Definicija, ki je bila precej časa v uporabi v Veliki Britaniji in je bila tudi osnova za raziskave v mnogih drugih državah, opredeli kot energetsko revno tisto gospodinjstvo, ki za svoje osnovne energetske potrebe porabi več kot 10% svojih letnih prihodkov. Šlo je za absolutno definicijo, na podlagi katere je tako definirano energetsko revščino možno izkoreniniti.

Problem je bil predvsem v tem, ker po tej definiciji k energetsko revnim gospodinjstvom spadajo tudi tista z nadpovprečnimi dohodki in neracionalno rabo energije. Kot takšna pa ne predstavljajo prioritete pri programih pomoči. 

Pri analitičnem poročilu stanja energetske revščine na območju naselij LAS Goričko oziroma območij naselij Cankova, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kuzma, Moravske Toplice, Puconci, Sveti Jurij, Šalovci in Tišina, Bakovci, Krog in Rakičan smo se dejansko usmerili v metodološko pripravo podlag in izdelavo analitike, ki nam je servirala prvo sliko stanja. Prav tako nam je služilo tudi osnova za pripravo predstavitvenih brošur o stanju energetske revščine na območju. Na tem temelju se smo v nadaljevanju lotili konkretnih energetskih pregledov, svetovanje in razdeljevanj urgentnih ukrepov na območju LAS Goričko.

Graf nam prikazuje stanje energetske revščine po posameznih občinah območja LAS Goričko, s tem, da je povprečni delež gospodinjstev, ki se že spopadajo z energetsko revščino 9,16 % gospodinjstev.

Prekmurje, katerega del je območje LAS Goričko, sodi med socialno najbolj ogrožene pokrajine v Sloveniji. Prav tako na območju ni ustreznega prenosa znanja med generacijami, mladi so velikokrat nezainteresirani, v okolju je zaznati tudi šibko vključenost pripadnikov romske skupnosti v družbeno okolje. Problematika socialno ogroženih skupin prebivalstva na območju LAS Goričko je sicer bila v preteklosti že velikokrat obravnavana, vendar redko skozi celostni pristop, katerega del je tudi energetske revščina in pri katerem moramo vzeti v obzir, da od skupnih 18.212 gospodinjstev območja LAS Goričko, se 1.670 gospodinjstev že srečuje z energetsko revščino.

V sklopu operacije »SOŽITJE« smo predvideli tudi izvedbo dveh delavnic na temo »varčevanja z energijo« s poudarkom na prikazu pristopov in možnosti za varčevanje z energijo, predstavitvijo možnih ukrepe, ki kratkoročno in dolgoročno razbremenijo domači proračun in pozitivno vplivajo na okolje.

Glavni cilji operacije so:

-             Povečanje števila aktivnosti / programov, namenjenih ranljivim skupinam prebivalstva območja LAS Goričko.

-             Povečanje medgeneracijskega sodelovanja na območju LAS Goričko.

-             Večja vključenost starejših, mladih in Romov v družbeni, kulturni in gospodarsko-turistični razvoj območja LAS Goričko.

-             Vzpostavitev novih partnerstev za reševanje problematike ranljivih skupin prebivalstva na območju LAS Goričko.

Aktivnosti se izvajajo v okviru operacije SOŽITJE – medsektorsko, medkulturno in medgeneracijsko, ki je sofinancirana s strani Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj in državnega proračuna za kohezijsko politiko.

 

 

Operacijo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.

    Fotogalerija

    Komentarji

    !Za komentiranje se morate prijaviti

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.