LOKALNO
V projektu Hrana ni za tjavendan sodeluje tudi 30 vrtcev in šol iz Pomurja
Program Ekošola in podjetje Lidl Slovenija sta z letošnjim šolskim letom vstopila v 10. sezono projekta Hrana ni za tjavendan, ki je namenjen ozaveščanju mladih o problematiki zavržene hrane. V letošnjem šolskem letu se mu je pridružilo več kot 280 vzgojno-izobraževalnih ustanov iz vse Slovenije, od tega jih 30 prihaja iz pomurske regije.
Projekt vsako leto združi več tisoč otrok in mentorjev iz slovenskih vrtcev, osnovnih in srednjih šol, ki z raznolikimi aktivnostmi tako na šoli kot doma pripomorejo k zmanjševanju količin zavržene hrane.
Osrednji namen projekta Hrana ni za tjavendan je otroke, mladostnike, starše in učitelje ozaveščati o problematiki zavržene hrane ter jim ponuditi orodja, ideje in predloge za ukrepe za reševanje izzivov na tem področju v njihovem vrtcu, šoli in doma. Partnerja projekta želita s to pobudo hkrati dvigniti tudi raven znanja o kakovostni, polnovredni prehrani in vse udeležence spodbujati k »pametni izbiri in porabi« hrane ter pravilnemu recikliranju in odlaganju ostankov hrane.
Projekt vsako leto znova dosega izjemne uspehe, zanimanje med slovenskimi vzgojno-izobraževalnimi ustanovami, ki sodelujejo v programu Ekošola, pa narašča in vsako leto ga več ustanov izbere za enega svojih krovnih projektov. V 10 letih je v njem skupno sodelovalo 377 različnih vrtcev, osnovnih šol, srednjih šol, fakultet in šol s prilagojenim programom iz vse Slovenije, od tega jih je več kot 60 odstotkov v njem sodelovalo večkrat. Na leto v projektu povprečno sodeluje približno 1000 mentorjev, z aktivnostmi in ukrepi pa v povprečju zmanjšajo količine zavržene hrane za 30 odstotkov.
Rdeča nit jubilejne izvedbe bo trajnostni rojstni dan
Projekt Hrana ni za tjavendan se je začel v šolskem letu 2014/2015. Takrat je v njem sodelovalo nekaj več kot 30 vzgojno-izobraževalnih ustanov. Letos se jih je pridružilo skoraj 10-krat več. Takšen uspeh to pobudo umešča med edinstvene projekte programa Ekošola.
Rdeča nit letošnje izvedbe bo trajnostno praznovanje rojstnega dne. Za sodelujoče vzgojno-izobraževalne ustanove bodo pripravili različne aktivnosti glede na starostno skupino otrok. Najmlajše bosta o pravilnem ravnanju s hrano poučila gospa Kuhla in gospod Polentnik s svojim dnevnikom zavržene hrane, ki ga bodo otroci izpolnjevali doma s svojimi starši. S tem bodo tudi v domačih gospodinjstvih iskali vzroke za zavrženo hrano in rešitve. Za starejše otroke in mladostnike so med drugim pripravili likovno-grafični in literarni natečaj »Trajnostni rojstni dan – brez zavržene hrane!«, vsi skupaj pa lahko sodelujejo tudi že v tradicionalnem natečaju Reciklirana kuharija, kjer bodo sodelujoči ustvarjali recepte recikliranih jedi, ki bi jih lahko postregli na pogostitvi in zabavi ob praznovanju.
Foto: Ekošola
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
I’m using an online business opportunity I heard about and I’ve made such great money. It’s really user friendly and I’m just so happy that I found out about it. Here’s what I do. For more details visit————————➤ 𝐖𝐰𝐰.𝐁𝐢𝐳𝐖𝐨𝐫𝐤𝟏.𝐂𝐨𝐦