https://www.nepremicnine.net/oglasi-prodaja/beltinci-dobelska-cesta-2-stanovanje_6598659/
https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

Starejši vse bolj podvrženi različnim oblikam nasilja

15.06.2021 ob 12:40  

Danes, 15. junija obeležujemo Mednarodni dan ozaveščanja o nasilju nad starejšimi. Starejši ljudje imajo pravico živeti v miru in varnem okolju in imajo pravico do življenja brez nasilja.

Starost naj bi bila obdobje, ko ima človek več časa zase, lahko se posveti dejavnostim, ki se jim prej ni utegnil, predvsem pa naj bi, v tem življenjskem obdobju preživljal čas med svojimi domačimi ali prijatelji čim bolj polno in kakovostno. Vendar marsikdaj temu ni tako. Tudi starejši so pogosto žrtve različnih oblik nasilja oziroma zlorab.

Svetovna zdravstvena organizacija opisuje zlorabo starejših oseb kot: posamičen dogodek, ponavljajoča se dejanja ali opustitev ravnanja, ki se dogaja v medsebojnih odnosih, ki temeljijo na zaupanju in ki povzročajo bolečino in vznemirjenje starejše osebe.Zakon o preprečevanju nasilja v družini opredeljuje, da je nasilje v družini vsaka uporaba fizičnega, spolnega, psihičnega ali ekonomskega nasilja enega družinskega člana oziroma članice proti drugemu družinskemu članu oziroma članici oziroma zanemarjanje ali zalezovanje žrtve in telesno kaznovanje otrok.

Nasilje v družini je: nesprejemljivo in prepovedano, gre za kršenje človekovih pravic in je kaznivo dejanje, pomeni zloraba moči in izrazito neenakovreden odnos, s katerim žrtev doživlja ogroženost in se jo spravlja v podrejen položaj namerno, nadzorovano, razumno, zavestno, predvidljivo in običajno večkratno vedenje, s katerim želi povzročitelj nasilja žrtev nadzorovati ter si pridobiti moč in kontrolo nad njo in nasilje je običajno dalj časa trajajoče in se stopnjuje po pogostosti ter intenzivnosti. Za nasilje je vedno odgovoren tisti, ki ga izvaja – nikoli ni kriva žrtev ter za nasilje ni opravičila.

Na Centru za socialno delo Pomurje (v nadaljevanju CSD) ugotavljajo, da so najpogostejše oblike nasilja v družini nad starejšimi: zanemarjanje - opuščanje dolžne skrbi, fizično nasilje - klofutanje, lasanje in udarci, psihično nasilje - zmerjanje, poniževanje, žaljenje, ekonomsko nasilje - kraja denarja, zloraba bančne kartice, prisila k podpisu pogodbe in/ali oporoke.
Vloga CSD pri obravnavi nasilja v družini je nudenje svetovalne pomoči žrtvi in povzročitelju oziroma povzročiteljici nasilja pri spreminjanju vedenjskih vzorcev, z namenom prekinitve nasilnega odnosa, podpora ter opolnomočenje pri zagotavljanju varnosti žrtve, z odpravo vzrokov oziroma okoliščin v katerih prihaja do nasilja.

Na CSD opažajo, da gre pri nasilju nad starejšimi za veliko neodkritega, zamolčanega in neprijavljenega nasilja. Starejši o tem, da doživljajo nasilje s strani svojih otrok, vnukov, sorodnikov težko spregovorijo. Strah, nemoč in sram jim preprečujejo, da bi spregovorili o nasilju, saj se bojijo, da bi razkritje, da so žrtev nasilja s strani svojcev, utegnilo povečati njihovo ogroženost in stisko.


Pri tem si zamišljajo predvsem, kaj bodo rekli drugi, da jim nihče ne bo verjel, da se bo nasilje samo stopnjevalo, da bodo poslani v institucij, oda ne bodo imele koga, ki bi za njih skrbel, da ne bodo imeli stika s sorodniki, da bo njihov najbližji kaznovan in nenazadnje tudi dvom, da se bo kaj izboljšalo. Največ nasilja se torej dogaja doma, v partnerskih ter sorodstvenih odnosih in tam, kjer so starejši v odvisnem odnosu od svojih skrbnikov, negovalcev, torej v okolju, kjer bi se moralo starejšim zagotoviti nego, skrb, razumevanje, potrpežljivost in pomoč.

Pomembno je, da žrtev zbere moč, da si uredi življenje brez nasilja. Doživljanje nasilja pušča na žrtvah dolgoročne posledice, zato je izjemno pomembno, da se nasilje čimprej zazna ter se ga prijavi na policijo ali na okrožno državno tožilstvo ali na CSD. V primeru, da doživljate nasilje v družini, se lahko obrnete na policijo, na katerikoli Center za socialno delo na nujno medicinsko pomoč, na osebnega zdravnika ali na nevladne organizacije.

*Foto: Pixabay.

    Fotogalerija

    Komentarji

    1. gost
      15.06.2021 ob 16:16 Lendavski nadvojvoda(original) gost

      Sem,recimo,precej mlad,okoli štiridesetih,kakšno leto dol,ko pa bom starejši ,se bom vedel braniti,fizično in psihično,naj mi samo pridejo barabe na kmečko šako....

      1 1 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    2. gost
      17.06.2021 ob 3:14 gost

      mi mladi pa psihičnoga nasilje od starejših....

      1 2 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    3. gost
      17.06.2021 ob 10:02 Nasilje u politici gost

      alo.rs/vesti/politika/514892/vucic-zlikovac-kurti-heroj-pogledajte-sramotno-pisanje-dilasovog-propagandnog-lista-danas-foto/vest

      0 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.