https://www.nepremicnine.net/oglasi-prodaja/beltinci-dobelska-cesta-2-stanovanje_6598659/
https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

Cene energentov dosegajo rekordne ravni

30.09.2021 ob 6:05  

Cene energentov se hitro zvišujejo in zaskrbljenost upravičeno raste. Električna energija in zemeljski plin sta se na mednarodnih borzah v letu dni podražila za kar 130 odstotkov, premog za 70 odstotkov. Kot kaže, se podražitvam ne bo uspelo izogniti niti končnim kupcem. Gospodinjstva bi podražitev lahko močno občutila že do konca tega leta. 

Enormna rast cen energentov, ne samo energentov, prav vseh surovin, skrbi prav vse udeležence na trgu. Cena plina v Evropi je dosegla nove rekordne ravni, 28. septembra 2021, je dosegla prvič čez 1000 dolarjev za 1000 kubičnih metrov. Možnosti, da bi se gospodinjstva in podjetja izognila višjim položnicam v naslednjih mesecih, ni več veliko. Razlogov za podražitve energentov je precej. Cene kuponov ogljikovega dioksida v Evropski uniji so se tudi na račun zapiranja termoelektrarn povzpele na rekordne ravni. Pridobivanje elektrike iz obnovljivih virov je bilo letos omejeno zaradi vremena. Dobava zemeljskega plina iz Rusije in Norveške je manj zaradi različnih motenj v dobavi. Zaloge v skladiščih so zaradi lanske dolge zime manjše. Z utekočinjenim plinom se tega izpada ne da nadomestiti, ker vse kupi Azija. Vetrne elektrarne pa se zaradi pomanjkanja vetra vrtijo manj. 

Globalne dobaviteljske verige se trgajo, čakalne dobe za surovine pa so se podaljšale za nekajkrat. Podjetja so polna naročil, povpraševanja ne zmanjka, ponudbe pa ni, kar posledično cene potiska v nebo. Ponekod se že kaže pomanjkanje izdelkov, se že soočajo s praznimi policami, ponekod se bo to še pokazalo. Ob vnovič dražjem bencinu in drugih življenjskih potrebščinah, tudi prehrambnih, gospodinjske proračune čaka kar nekaj udarcev.

Evropske države se z vprašanjem dviga cen energentov na trgu, že pospešeno ukvarjajo. Nekatere države so se že odločile, da bodo znižale nekatere prispevke, davke, spet druge bodo s posebnimi vavčerji pomagale socialno ogroženim gospodinjstvom, ali pa bodo podražitve blažile s posebnimi subvencijami. Kaj bo storila Slovenija? Možnosti je več, za začetek bi lahko znižala davek na dodano vrednost iz 22 odstotkov na 20 odstotkov, kolikor je DDV v preteklosti že bil. Lahko bi se DDV-ju tudi začasno popolnoma odpovedala. Pa je potreba? Če bo cenovni pritisk na energentih ostal velik in če se bo več držav odločilo pomagati svojim državljanom s pomočmi, bi se znalo zgoditi, da bo tako tudi pri nas, poroča STA.

 

 

    Fotogalerija

    Komentarji

    1. gost
      01.02.2022 ob 14:55 Sexy gost

      Zmenki zaradi seksa v vašem mestu - 𝐖𝐖𝐖.𝐌𝐘𝟐𝟏.𝐅𝐔𝐍

      0 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.