MLADI
GFML-jevci več kot odlični na tekmovanju iz materinščine
Februarja je na daljavo potekalo državno tekmovanje za Cankarjevo priznanje, ki se ga je udeležilo tudi pet dijakov Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer.
Letošnja tema tekmovanja je bila Vedre bližine med nami. Dijaki 1. in 2. letnikov so brali roman Ferija Lainščka Kurji pastir, dijaki 3. in 4. letnikov pa dramska besedila Alenke Goljevšček Kermauner Pod Prešernovo glavo in Srečna draga vas domača ter Georgea Bernarda Shawa Pygmalion. Mladi so literarna besedila interpretirali, kritično vrednotili, z argumenti pa ustrezno povezali literarno preteklost in aktualno sedanjost.
V samem vrhu dobitnikov priznanj sta Vid Sakač in Katja Huber, ki sta se edina v Pomurju v svoji kategoriji okitila z zlatom. Srebrni cankarjevki sta letos Lara Svenšek in Nika Magdič.
Katja Huber (4. c): »Letos smo se dijaki 3. in 4. letnikov spopadali s tremi dramskimi besedili: Pod Prešernovo glavo in Srečna draga vas domača, slovenske avtorice Alenke Goljevšček ter svetovno znano komedijo Pygmalion, Georgea Bernarda Shawa. Besedila nimajo skoraj nič skupnih točk in zelo smo se mogli potruditi, da smo med njimi potegnili vzporednice, a še te niso bile povsem prepričljive. Meni osebno sta se deli Alenke Goljevšček zdeli rahlo preveč trivialni, da bi se o njima dalo pisati kakovostne spise, saj s sabo prinašata le očitno in direktno kritiko sistema in nič več. Zato mi je bila najbolj všeč komedija Pygmalion, saj mi je zgodba znana iz muzikala My Fair Lady, prav tako pa sem sama zelo navdušena nad antiko, in ta preobleka antičnega mita o kiparju Pygmalionu me je resnično navdušila.«
Vid Sakač (2. b): »Zelo sem vesel, da sem uspel doseči zlato priznanje. Knjiga mi je bila všeč, ker opisuje domače prekmursko okolje v preteklosti in je zame zanimiva še iz tega vidika. Zelo je tudi berljiva, ko jo enkrat vzameš v roke, jo težko odložiš. O njej se je dalo veliko napisati ter iz nje izluščiti različne življenjske nauke in stvari, ki sem jih zlahka aktualiziral tudi v današnji čas. S profesorico sva se dobro pripravila in hvaležen sem ji za mentorstvo. Zlato priznanje mi veliko pomeni in je zame še dodatna motivacija za branje tudi v prihodnje.«
Nika Magdič (3. c): »Tudi letos sem se kot vsako leto udeležila tekmovanja za Cankarjevo priznanje. Letos sem prebirala dramska dela, kar mi je predstavljalo poseben izziv. Tekmovanja sem se udeležila, ker rada berem in razmišljam o prebranem. Veliko mi pomeni, da so nagradili moje razmišljanje in moj trud, ki sem ga vložila. Tekmovanja se bom z veseljem udeležila tudi prihodnje leto.«
Lara Svenšek (3. a): »Tekmovanje za Cankarjevo priznanje je tudi letos poskrbelo za zadostno mero adrenalina v krvi. Čeprav bi sama dogodek opisala kot enega izmed najbolj stresnih izkušenj tega šolskega leta, pa gre sočasno za tekmovanje, ki mi je med vsemi najbolj pri srcu. Namesto reševanja neštetih nalog so priprave sestavljene iz branja knjig. Jasno je, da čtivo vsakemu knjižnemu molju predstavlja raj. Priznati moram, da po knjigah, ki so bile letos določene, sama v prostem času ne bi posegla. Toda največji čar predstavlja to, da se naučimo ceniti delo zaradi kvalitete, ne pa subjektivnega mnenja.«
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.