https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

LOKALNO

Podjetje Ocean Orchids pričakuje sofinanciranje pri geotermalni energiji

13.03.2022 ob 6:00  

Podjetje Ocean Orchids iz podnebnega sklada pričakuje dva milijona evrov za trimilijonski projekt, v okviru katerega bodo izvrtali povratni vrtnini in vodo za ogrevanje rastlinjakov vračali v zemljo. V podjetju pravijo, da se država končno začenja zavedati, da je pametna izraba geotermalne energije zmagovalna kombinacija zanjo in za podjetja.


Ocean Orchids je projekt, s katerim bodo do globine 1300 metrov izvrtali vrtini za vračanje vode v isti vodonosnik in je ne bodo več spuščali v bližnji Radmožanski kanal, prijavil na razpis agencije za kmetijske trge in razvoj podeželja, vlada pa ga je uvrstila v načrt razvojnih programov.

Z vrtinama bodo nadgradili sistem in razbremenili okolje temperaturne obremenitve, obenem pa bodo lahko črpali več vroče vode, ki je omejena s koncesijo in zagotavlja okoli 8800 megavatov energije letno. Tako bodo z obnovljivo geotermalno energijo povsem zadostili potrebam po toplotni energiji, ki so okoli 16.000 megavatov letno.

»Subvencija, končne odločbe sicer še nimamo, pomeni, da se je prvič od nastanka problema, ki izvira od leta 2005, država zavedla, da je treba tam, kjer je možno, geotermalno vodo vračati v zemljo. Pri nas jo uporabljamo samo za ogrevanje in je ne kontaminiramo, kot jo na primer v toplicah kopalci. Tako smo zdaj na točki, ko naj bi vsi uporabniki, ki imajo to možnost, vodo reinjicirali,« pravi direktor podjetja Roman Ferenčak.

Izraba geotermalne energije se ob podražitvi fosilnih goriv splača

Da je odločitev prava, po njegovih besedah zelo nazorno kažejo sedanje razmere v svetu. Medtem ko se je še lani splačalo uporabljati fosilna goriva, ki jih je povrhu država dodatno subvencionirala, se z vojno na vratih cene energentov dvigajo. Na drugi strani pa je država do zdaj kaznovala uporabnike obnovljivega geotermalnega vira s koncesijskimi dajatvami.

"V Sloveniji kot unikumu na svetu, to zmeraj trdim s polno odgovornostjo, smo tekli sami sebi v nasprotno smer. Zdaj so karte premešane, izraba geotermalne energije se vedno bolj splača. Posledično bo na primer v naš projekt država vložila dva milijona, preostalo seveda mi kot investitor, vendar bo država s tem porabila toliko manj fosilnega goriva, pojasnjuje Ferenčak.

Ob tem pričakuje, da bo projekt oziroma podjetje vpisan na seznam prejemnikov kuponov za ogljično takso, kjer so cene kupona ta trenutek na skoraj zgodovinski višini okoli 90 evrov. Če to pomnožimo s prihrankom ogljikovega dioksida pri izpustih glede na plin, se po Ferenčakovem izračunu naložba državi povrne v petih letih.

"Zato je zelo smiselno, da država naredi načrt za to dejavnost, zadnji dve leti to sicer dela," poudarja Ferenčak in dodaja, da so na seji odbora za kmetijstvo pred dvema letoma o tem že strokovno razpravljali, prav tako na zadnji seji odbora za infrastrukturo. "Prava rešitev je ta razpis, kamor smo se, kolikor vem, prijavili samo mi. Gotovo ga bodo ponovili in bo kmetijsko ministrstvo pri tem vztrajalo, to pričakujemo tudi od gospodarskega in to bo velik premik. V koncesijskem smislu pomeni 80-odstotni popust pri koncesijski dajatvi, ta popust pa bi spet nam zagotovil denar za lastno udeležbo v naložbi. In ta milijon se nam v 10, 11 letih povrne," je izračunal Ferenčak.

Obratovalni stroški so visoki

Čeprav bi pri koncesijski dajatvi prihranili letno okoli 100 tisočakov, pa opozarja še na obratovalne stroške. Vodo je namreč treba filtrirati in stisniti v zemljo pod pritiskom od 12 do 16 barov. Ti stroški znašajo okoli 200 tisočakov, a tu je po Ferenčaku zaspalo ministrstvo za infrastrukturo, saj geotermalnega vira ni dodalo v uredbo o obnovljivih virih energije, da bi za reinjekcijo dobili obratovalno podporo.

"To bi bilo odlično vezati na prihranke kuponov za takse na ogljikov dioksid in to je zmagovalna kombinacija za državo in za podjetje. Prva se bo s tem približevala zavezi o zmanjševanju ogljičnega odtisa, saj pri pridobivanju električne energije dosegamo zaveze, pri toplotni pa ne. Tu sta spet dve možnosti, ali država vlaga v zmanjšanje porabe toplote ali pa toploto iz obnovljivega vira spodbuja s subvencijami, saj če ne dobimo obratovalne podpore za stroške reinjiciranja, potem projekt ekonomsko ni vzdržen," še pravi Ferenčak.

Poslanci državnozborskega odbora za infrastrukturo so na petkovi seji soglasno sprejeli predlagane sklepe, s katerimi naj se država za letos odpove koncesninam, spremembo problematične uredbe in pripravo mehanizma obratovalne podpore, o kateri govori Ferenčak.

Zadnji dve leti najslabši za poslovanje

Zadnji leti sta bili za poslovanje Ocean Orchids slabi, leto 2020 celo zgodovinsko najslabše, imeli so velik negativen izid, čeprav je bil kosmati donos pozitiven in so izpolnjevali obveznosti do dobaviteljev in bank. Koronsko obdobje jim je za pol leta zmanjšalo količino prodajnih polic, okrasne rastline so šle iz trgovin, na njihovo mesto pa osnovne življenjske potrebščine.

Lani je bilo po Ferenčakovih besedah že veliko boljše kljub še vedno negativnemu rezultatu. Njihov ciklus traja eno leto, nakupi potekajo dve leti, pogodbe o dobavi sklepajo za tri leta naprej. Ker se je dobavna veriga dejansko ustavila, lani niso imeli dovolj orhidej, ker leto prej niso mogli kupiti sadik. Letos jim kaže dobro, a čeprav v Ukrajino in Rusijo ne prodajajo, se bodo zaradi vojne dvignile cene energentov, transporta, sestavin. Zato bodo tudi orhideje, tako kot kmetijski pridelki nasploh, dražje.

Vir: STA

    Fotogalerija

    Komentarji

    1. gost
      13.03.2022 ob 6:37 gost

      Lahko takšnim privatnikom, ki jih država financira ua naš davkoplačevalski denar. To podjerje živi in dela na podlagi davkoplačevalskega denarja. Un+majo dobraga strica v vladi. Imajo delavci tudi telo dobre plače? Dvomim, verjetno so na minimalcu.

      29 4 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    2. gost
      13.03.2022 ob 8:34 gost

      Zdaj pride nazaj Aleksandra Pivec kera se rada slika med orhidejami. Za nagrado pa podarja davkoplačevalski denar takim pizdekom ka se potem bahajo kako so uspešni. To so največje pijavke državne blagajne orhidejaš, kodila, lušt, itd. Vse pa plačajo davkoplačevalci glupi narod.

      19 3 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    3. gost
      13.03.2022 ob 10:03 ENI TE ISTI gost

      ENI TE ISTI SKOZ DOBIVAJO NEPOVRATNA SREDSTVA, DAJTE ENKRAT OBJAVITE SEZNAM, DA BO LJUDSTVO VIDELO IN VEDELO KAM GRE NJIHOV DENAR.

      17 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    4. gost
      13.03.2022 ob 10:10 gost

      Eni in isti dobivajo denar. Isto kot stranka povežimo Slovenijo vsi odpisani odpadli politiki. Kerim ja samo za davkoplačevalski denar malo mar pa njim je za volilcem kere so že itak skoz prevarali. Počivausek, Podobnik, Kangler, Čuš, itd sami prevaranti in klopi na davkoplačevalsko blagajno. Potem so še stranke Aleksandre Pivec, Borisa Popoviča, itd keri vejo kako se da lepo krasti iz državne blagajne. Sami gnoji.

      13 2 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    5. gost
      13.03.2022 ob 10:57 gost

      Ja seveda morali bi biti tak kot eni , ki že petnajst lejt niso plačali svojih dolgov , ja, ja, oni so pa pošteni , bruh.

      6 1 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
      • gost
        13.03.2022 ob 11:20 gost

        proti lajarji --dajte ustvarite nekaj pa potem lahko prosite za pomoč !!!!!!!!1 vij lajarji pa ite v p materno--gnoji !!!!

        4 8 Prijavi neprimerno vsebino
    6. gost
      13.03.2022 ob 12:39 gost

      Zakaj že je gnoj SDS vodilni v dveh letih vladanja ustvaril 40 milijardno luknjo. Zato da je poplačal prodane stranke SMC, DeSUS, SNS, NSI. Od kerih jin nič od nič nebo v novi sestavi v parlamentu. Glavno da so mu gor držali vlado za kero njim je zelo lepo plačeval. Vse pa bo ta dolg vračal glupi narod kot ga vlada imenuje.

      7 2 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.