https://www.nepremicnine.net/oglasi-prodaja/beltinci-dobelska-cesta-2-stanovanje_6598659/
https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

Obeležujemo dan maternega jezika

21.02.2023 ob 11:00  

Organizacija združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO) je leta 1999 razglasila 21. februar za mednarodni dan maternega jezika oz. materinščine, ki je namenjen spodbujanju in spoštovanju lastnega in hkrati drugih maternih jezikov po vsem svetu oziroma ohranjanju večjezičnosti ter jezikovne in kulturne raznolikosti.


Jezik je eden izmed najmočnejših orodij za ohranjanje in razvijanje naše materialne in nematerialne dediščine. Mednarodni dan maternih jezikov obeležujemo od leta 2000 v spomin na protest in smrt bengalskih študentov, ki so leta 1952 v Pakistanu zahtevali enakopravnost za svoj jezik. Protestni shod je pakistanska policija prekinila s streljanjem na množico protestnikov in jih pri tem več ubila.

Letošnja tema je večjezično izobraževanje - potreba po spremembi izobraževanja. Društvo slovenskih pisateljev ob današnjem mednarodnem dnevu v Cankarjevem domu pripravlja literarni večer, predsednik Dušan Merc pa je v poslanici kritičen. Meni, da je materni jezik danes v Evropi nem, jezik politike pa je jezik vojne. Ministrica Tanja Fajon je ob dnevu maternih jezikov poudarila, da je slovenščina srce naše narodne zavesti in da je naša skupna odgovornost, da jo negujemo in ohranjamo, hkrati pa ostanemo odprti za kulturno in jezikovno raznolikost.

Generalna direktorica Unesca Audrey Azoulay je ob današnjem dnevu med drugim zapisala, da je izobraževanje v maternem jeziku bistvenega pomena za normalen razvoj posameznika in prenos jezikovne dediščine, ob čemer je opozorila, da kar 40 odstotkov učencev na svetu nima dostopa do izobraževanja v jeziku, ki ga najbolje govori ali razume, kar močno ogroža učenje, kulturno izražanje in vzpostavljanje družbenih odnosov ter slabi jezikovno dediščino človeštva, so zapisali na STA.

Zanimivosti o slovenskem jeziku:

  • Slovenščino govori le približno 2,5 milijona ljudi na celem svetu.
  • Slovenščina je bila prvi zapisani slovanski jezik. Brižinski spomeniki - prve slovenske pisane besede sežejo v 10. stoletje.
  • Slovenščina je eden redkih jezikov, ki pozna dvojino.
  • Slovenščina je s skoraj petdesetimi narečji eden najbolj raznolikih jezikov, ta so združena v sedem narečnih skupin.
  • Slovenščina je bila 12. jezik na svetu, v katerega je bila v celoti prevedena Biblija, in sicer že leta 1583.
  • Najdaljša slovenska beseda ima kar 26 črk: dialektičnomaterialističen (nanašajoč se na dialektični materializem).
  • Najpogosteje uporabljana slovenska beseda je »je«.

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.