https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

INTERVJU

Umetnica, ki raje riše z roko kot z miško: Zgodba Polone Žalig

23.01.2025 ob 6:00  

Umetnost in ustvarjanje sta srž njenega sveta. Polona Žalig, mlada pomurska umetnica, je skozi leta razvila prepoznaven umetniški slog, ki združuje ročno ilustracijo in oblikovanje.

Njena dela krasijo knjige, modne dodatke in unikatne personalizirane ilustracije, ki osvajajo srca naročnikov. V pogovoru nam je razkrila svojo ustvarjalno pot, umetniški razvoj in vizijo za prihodnost.


Kaj je vplivalo na vaše zgodnje zanimanje za risanje in umetnost?

"Moji začetki segajo v zgodnje otroštvo, saj sem že od majhnega veliko risala. Ogromen del otroštva sem preživela pri babici in skupaj sva ustvarjali. Velik vpliv na moj slog so imele risanke, predvsem japonski animeji, ki so me navdihnili k risanju likov in izmišljevanju zgodb. V srednji šoli sem veliko kracala po zvezkih – predvsem karikature profesorjev. Med študijem pa sem odkrila modno ilustracijo ter risanje portretov in figur. Sčasoma sem združila vse, kar me je skozi leta zanimalo, v svoj današnji umetniški izraz."


Katere tehnike in orodja najraje uporabljate pri ustvarjanju ilustracij in zakaj?

"Sem velika ljubiteljica ročnega risanja in slikanja. Digitalno ustvarjanje uporabljam le minimalno – večina mojih del nastane na papirju. Pri črno-belih ilustracijah uporabljam grafične markerje, pri barvnih pa kombiniram akvarel in barvice. Ilustracije nato skeniram in jih v Photoshopu le rahlo obdelam, da so pripravljene za različne izdelke, kot so majice, koledarji in rokovniki.

Skozi leta sem preizkusila številne tehnike, a ko enkrat najdeš nekaj, kar ti leži in te osrečuje, je to prava pot. Kljub temu rada eksperimentiram z novimi tehnikami in jih vnašam v svoj obstoječi slog."


Kako je sodelovanje pri ilustriranju kuharske knjige 220 stopinj poševno vplivalo na vašo kariero?

"To sodelovanje je bilo zelo zanimiva izkušnja, saj pred tem še nisem delala na tako velikem projektu. Ponosna sem na ta projekt, čeprav mi ni prinesel priložnosti, kot sem pričakovala. Bolj kot knjiga je mojo kariero zaznamovala ilustracija, ki sem jo podarila avtorici Urški, in jo je objavila na svojih družbenih omrežjih. To je sprožilo povpraševanje po personaliziranih ilustracijah družin in parov, kar je postalo pomemben del moje ustvarjalne poti."

Kako ste pristopili k ilustriranju igralk za ŽOK Sobota?

"Portret igralk je bil eden izmed številnih figurativnih projektov, ki sem jih ustvarila. Pri takih naročilih vedno potrebujem kakovostne fotografije in nekaj detajlov, ki jih naročniki želijo vključiti. V tem primeru je bila ena izmed igralk slavljenka, zato je bila upodobljena v sredini z žogo. Vedno poskušam dodati osebne elemente – na primer, če nekdo obožuje mačke, naravo ali glasbo, to vključim v ilustracijo. Skico vedno najprej pošljem naročniku v predogled, šele nato nastane končna barvna izvedba."

Kako je študij oblikovanja tekstilij in oblačil vplival na vaše oblikovalske spretnosti?

"Študij je bil moja prva izbira, a sem kmalu ugotovila, da se v modni industriji ne vidim. Vendar sem na izmenjavi v Nemčiji odkrila ilustracijo, ki je postala moja prava strast. Že med študijem sem najraje obiskovala predmete, povezane z risanjem, kjer sem eksperimentirala s tehnikami. Prav tako sem pridobila dragocene osnove grafičnega in digitalnega oblikovanja, ki jih danes kombiniram s svojim ročnim delom."


Kakšni so vaši trenutni načrti za prihodnost?

"Želim si, da bi se nekoč lahko preživljala izključno s svojim ustvarjanjem. Trenutno imam še službo s polovičnim delovnim časom, a upam, da bo moj posel rasel. Zaključujem decembrske projekte, ki so največji v letu, hkrati pa načrtujem spomladansko kolekcijo novih majic s potiski in razmišljam o širitvi ponudbe."


Kako se vaša ljubezen do risanja prepleta z modnim oblikovanjem?

"Po študiju sem še nekaj časa iskala svojo pot v modi, a ugotovila, da me resnično veseli le risanje modnih skic. Danes to znanje prenašam v ilustracije ženskih likov, ki imajo v moji glavi vedno neko zgodbo, značaj in ozadje. Moje ilustracije niso samo umetniška dela, ampak jim dajem dodatno funkcijo – uporabljam jih za rokovnike, majice, tote torbe, koledarje in drugo."


Kaj vas vsakodnevno motivira pri ustvarjanju?

"Iskreno? Pogosto so to roki za oddajo projektov! (smeh) V meni je stalna želja po ustvarjanju, ki se ne izraža vedno le skozi risanje – včasih ustvarjam z glino ali rožami. Svežino v delu ohranjam tako, da neprestano iščem nove ideje in spremljam trende. Na primer, pred nekaj leti sem opazila priljubljenost sobnih rastlin med mladimi in ustvarila koledar na to temo."

Kako usklajujete delo in prosti čas?

"Moje delo in prosti čas sta zelo prepletena, saj je moje delo nastalo iz hobija. Da preprečim ustvarjalne blokade, si občasno vzamem oddih in odpotujem – takrat pustim vse ustvarjalne pripomočke doma in se resetiram."


Kakšen nasvet bi dali mladim umetnikom?

"Poiščite svoj slog in ustvarite zgodbo. Avtentičnost je vedno cenjena. Pomembno je tudi, da znate ceniti svoje delo in pravilno določiti cene."

Kaj bi želeli, da ljudje vedo o vašem delu?

"Personalizirane ilustracije ne nastanejo čez noč – proces zajema več korakov, od skiciranja do končne izvedbe, kar lahko traja tudi več tednov. Pri svojih samostojnih projektih rada vključim sledilce in jih povabim k sodelovanju pri izbiri motivov."


Polona Žalig je umetnica, ki prepleta ilustracijo in oblikovanje v unikatne projekte. Njena strast do risanja in pripovedovanja zgodb je prisotna v vsakem njenem delu. S svojo avtentičnostjo in predanostjo ustvarjanju dokazuje, da je umetnost več kot le estetika – je način izražanja in povezovanja z ljudmi.

Foto: Osebni arhiv Polone Žalig

    Fotogalerija