LOKALNO
FOTO: Lipovske vezilje so pripravile 14. razstavo vezenin
Pred cvetno nedeljo in velikonočnimi prazniki so se letos vezilje iz Lipovcev, ki delujejo v okviru Kulturno-umetniškega društva Lipovci, spet odločile in s skupnimi močmi v dvorani vaškega doma v Lipovcih pripravile razstavo vezenin.
Vezilje so se v Lipovcih prvič zbrale leta 2011, od leta 2013 pa delujejo v okviru Kulturno-umetniškega društva Lipovci. V vasi Lipovci so ponosni, da delujejo tako ustvarjalno in to že 14 let.
Razstava pred prazniki
Pred letošnjo cvetno nedeljo so vezilje spet razveselile z bogato razstavo vezenin, ki je vsem zbranim ob ogledu razstave polepšala velikonočno razpoloženje. Taka razstava na poseben način dopolnjuje kulturni utrip Krajevne skupnosti Lipovci, Občine Beltinci in širše, saj se vezilje udeležujejo tudi mednarodne razstave vezenin, ki poteka v Velenju.
Vaški dom kot razstavni prostor
Razstava vezenin je bila v dvorani vaškega doma v Lipovcih, ki je glavni kulturni in društveni prostor v kraju. Razstava je potekala v prostorih nekdanje osnovne šole, ki je letos stara 130 let. Razstavni prostor se je spremenil v čudovito galerijo, za kar so bile zaslužne lipovske vezilje s svojimi izdelki.
Otvoritev razstave
Ob odprtju razstave vezenin je spregovorila predsednica KUD Lipovci, Cvetka Rengeo. Veziljam se je za bogato razstavo in 14-letno neumorno ustvarjalnost s strani Ljudske univerze Murska Sobota zahvalila Alenka Kučan in čestitala za to obrt – vezenje, saj so njihovi izdelki vse bolj popolni pri ohranjanju kulturne dediščine.
Kulturni program in spremljava
Kulturni program so obogatili mladi umetniki, ki radi nastopajo ob razstavah svojih babic, ter moški pevski zbor Lipovci pod vodstvom zborovodje Gorazda Tivadarja, s spremljavo na flavtah Lie Stanko in Katarine Šebjanič, ki sta zapeli dva venčka narodnih pesmi.
Zahvale in priznanje veziljam
Vsem zbranim sta se še zahvalili za udeležbo na odprtju razstave in poznejšem ogledu vezenin članica vezilj Marija Jeneš in vodja lipovskih vezilj Marija Stanko, saj vezilje v vsak svoj izdelek vložijo veliko truda, znanja in izkušenj. Pri svojem delu med drugim uporabljajo prejico in niti ter iglo. Glavna nit vezilj je, da se v pozni jeseni družijo in ustvarjajo čudovite vezenine. Ob tej priložnosti je vsaka vezilja v spomin prejela rožico.
Vztrajnost in predanost ustvarjanju
Obiskovalci so na razstavi uživali v čudoviti predstavitvi del ter se veziljam zahvalili za njihovo vztrajnost, da se tedensko srečujejo in ustvarjajo ročna dela. V skupini lipovskih vezilj so Cvetka Jakob, Marija Jeneš, Marija Lebar, Marija Sreš, Marija Kavaš, Bernarda Žižek, Tatjana Olga Forjan, Majda Smodiš, Anica Šarkanj, Silva Žalig, Katarina Tkalec, Brigita Smodiš in Marija Lendiel. Na letošnjih srečanjih pa sta se jim pridružili tudi Urška Fartelj in Alenka Hladen iz Murske Sobote.
Druženje in priznanje za trud
Druženje z veziljami in obiskovalci, ki so si razstavo ogledali, se je zavleklo v pozne večerne ure. Vsi so pohvalili prizadevnost in pridnost vezilj.
Več v spodnji novici ...
Foto: Jože Žerdin
Fotogalerija

Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.