https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

Mladi ob mednarodnem dnevu mladih: prostovoljstvo potrebuje več sistemske podpore

12.08.2025 ob 16:00  

Ob mednarodnem dnevu mladih so v Mladinskem svetu Slovenije (MSS) opozorili na pomen prostovoljskega dela mladih ter na nujnost izboljšanja pogojev za njegovo izvajanje. S kampanjo Mladi spreminjamo svet – prostovoljno!, ki je potekala od aprila do danes, so želeli povečati prepoznavnost vloge mladinskih prostovoljskih organizacij, izpostaviti pomen prostovoljstva in spodbuditi sistemske spremembe.


Predsednica MSS Eva Kotnik je na novinarski konferenci poudarila, da prostovoljsko delo mladih in njegovi učinki pogosto ostajajo premalo prepoznani in sistemsko nezadostno podprti. »Eden ključnih pogojev za kakovostno prostovoljstvo so ustrezni finančni in materialni pogoji,« je dejala in dodala, da številne mladinske organizacije delujejo v negotovih okoliščinah, brez stalnih virov financiranja, z omejenimi možnostmi povračila stroškov prostovoljcem ter nezadostnimi sredstvi za usposabljanje, mentorstvo in infrastrukturo.

V MSS so ob zaključku kampanje predstavili mnenjski dokument o prostovoljstvu mladih, v katerem so zbrani ključni predlogi za razvoj tega področja. Član komisije za mladinske politike David Tomažin je izpostavil predloge, kot so: upoštevanje prostovoljstva v pokojninski dobi, izobraževalne olajšave za prostovoljce, dvig deleža dohodnine za donacije nevladnim organizacijam, možnost nadomestila za odsotnost z dela za prostovoljce, nacionalna kampanja za ozaveščanje in spodbujanje izobraževanj za mentorje. Dokument prav tako naslavlja finančne in materialne ovire, priznavanje izkušenj in kompetenc prostovoljcev ter krepitev mentorske podpore.

Kotnik je ob tem opozorila, da se sredstva za mladinski sektor v letošnjem proračunu niso bistveno povečala, čeprav so bili mladi opredeljeni kot prioritetna skupina. Vlado je pozvala, naj v proračunih za leti 2026 in 2027 zagotovijo občuten dvig sredstev za Urad RS za mladino in mladinske organizacije. Prav tako jih je pozvala k preučitvi in vključitvi predlogov iz mnenjskega dokumenta v zakonodajo ter strateške dokumente, ob obveznem posvetovanju z mladimi.

Mladinski delegat pri Združenih narodih Max Davidović je poudaril, da prostovoljstvo mladih ni le dejanje solidarnosti, temveč pomemben prispevek k uresničevanju ciljev trajnostnega razvoja. Dodal je, da dokument MSS ponuja konkretne rešitve – od sistemske podpore do večjega priznanja prostovoljskega dela – ter s tem odpira vrata za boljše pogoje in večjo prepoznavnost prostovoljstva med mladimi.

VIR: STA; FOTO: Freepik (slike so simbolične)

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.