LOKALNO
FOTO: Radenski čebelarji praznujejo 50 let tradicije
V prenovljenem Čebelarskem domu v Boračevi so člani Čebelarskega društva Radenci slovesno obeležili 50 let delovanja. Jubilejni zbor je minil v znamenju ponosa, spoštovanja in pogleda v prihodnost.
Po uvodnem enominutnem molku za preminule člane in izvolitvi delovnega predsedstva so predstavili ključne dosežke društva. Predsednik Andrej Zemljič je poudaril, da to ni le običajen letni pregled, temveč poseben trenutek: “S ponosom in spoštovanjem praznujemo 50 let obstoja in delovanja.”

Leto 2025 je čebelarjem prineslo izjemno bogato bero. Po več zahtevnih sezonah so bili panji znova polni "tekočega zlata", a obilje medu je prineslo tudi manjše povpraševanje in padec cen, kar čebelarjem povzroča skrbi.
Društvo je bilo v preteklem obdobju aktivno na številnih področjih. Sodelovali so na Celjskem sejmu, pripravljali tradicionalne medene zajtrke, izdali društveni koledar in zbrana sredstva namenili za jubilejne majice z logotipom. Nekatere načrte sicer niso uresničili, a predsednik verjame, da jubilej pomeni nov zagon in več priložnosti za druženje.

Pomemben del dogodka je bil tudi pogled v zgodovino. Blagajnik in nekdanji predsednik Zlatko Sever je predstavil razvoj društva, ki sega v 22. november 1975, ko so ustanovni akt podpisali prvi člani. Že leto pozneje so začeli graditi čebelarski dom, znan kot Čebelica Maja, ki je bil dokončan leta 1978 in je postal središče izobraževanja, druženja ter promocije čebeljih pridelkov.

Dom je v prenovljeni podobi znova zaživel ob odprtju 12. oktobra 2024. V petdesetih letih so društvo vodili številni predsedniki, med njimi Alojz Nemec, Franjo Švegl, Franc Čuk, Anton Baša, Zlatko Sever, Igor Kuplen, Danijel Tkalčič in danes Andrej Zemljič.
Ob jubileju so se zahvalili zaslužnim članom. Nekdanji predsedniki so prejeli posebne zahvale, podelili pa so tudi devet priznanj za dolgoletno delo. Ob osebnih jubilejih so darila prejeli Metka Bogdan (50 let), Elmar Škrlec (60 let) in Milena Bogdan (80 let). Društvu se je pridružil tudi novi član Marko Brumen.

Zbrane so nagovorili še radenski župan Roman Leljak ter predstavniki sosednjih društev. Po uradnem delu so udeleženci prejeli jubilejne polo majice in se družili ob prijetnem srečanju ter pokušnji slavnostne torte.
Jubilej ni le pogled nazaj, temveč tudi obljuba za prihodnost. Čebelarji verjamejo, da bodo na trdnih temeljih gradili nadaljnjih 50 let tradicije, znanja in povezovanja.



Več fotografij v spodnji galeriji ...
Foto: Dani Mauko
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.

