LOKALNO
FOTO: Pufkači oživeli košnjo trave na stari način
Zaselek Hrenovice v občini Beltinci se je v soboto, 10. maja, za nekaj ur prebudil v nek drug čas. Društvo ljubiteljev starodobne tehnike Pufkači Ižakovci je tam pripravilo etnološko prireditev »Košnja trave s kosami na stari način« in ponovno dokazalo, da tradicija še živi.
Kolo časa so zavrteli desetletja nazaj
V čudovitem, rosnem jutru, ko je sonce ravno začelo ogrevati pomurske travnike, so se kosci zbrali pri domačiji Mirka Hircija. Preden so zarezali v travo, so si po stari navadi nabrusili kose in se okrepčali z domačim zajtrkom. Dogodek je bil še posebej čustven, saj so prvi pokošeni plasti trave simbolično namenili v spomin dvema pokojnim članoma društva – Antonu Petku in Antonu Graju.
Tradicionalna košnja z ročnimi kosami – kot nekoč
Na dogodku se je zbralo več kot 40 udeležencev, med njimi 15 aktivnih koscev. Prišli so člani društev iz vse regije: Pufkači Ižakovci, Stari traktor Skakovci, Potač Gančani in Polanski Pücki. Na prizorišče so pripeljali tudi starodobne traktorje, kolesa in kmetijsko opremo, ki so obiskovalcem nudili edinstven vpogled v preteklost.
Ko je kosa zapela v ritmu rok, so nekateri z lesnimi vilami raztrosili pokošeno travo, kot so to počeli naši dedje. Ko je bila polovica travnika pokošena, je Ivan Hirci s pomočjo starodobnega traktorja in starinskega obračalnika travo raztrosil za sušenje, ki bo pozneje služila kot seno za živino.
Tudi mladina z veseljem prijela za koso
Povsem posebno noto dogodku sta dodala najmlajša udeleženca – 12-letni Nejc Nežič in 14-letna Larisa Nežič iz Melincev, ki sta z zavzetostjo vihtela svoji kosi med starejšimi mojstri košnje. Povedala sta, da rada sodelujeta na tovrstnih dogodkih, saj ju navdušuje tradicija, ki jo v društvu Pufkači skrbno ohranjajo.
Prikaz pozabljenih običajev in skupnosti
Etnološka prireditev ni bila le prikaz starega načina košnje, temveč tudi priklic izgubljenega načina življenja – tistega, ko so si kosci med seboj pomagali, brusili kose ob svitu, spili šilček domačega in skupaj zajtrkovali na robu travnika. S takimi dogodki društvo ne ohranja le tehnične dediščine, temveč tudi spomine, vrednote in duh skupnosti.
Dediščina, ki naj ostane živa
Ob robu prireditve je bila na ogled tudi razstava starodobne kmetijske mehanizacije »Od kosilnic do obračalnikov,« ki so nekoč olajšali delo kmetom. Prikazali so, kako so včasih skrbeli za travnike, živino in preživetje družine.
Več fotografij v spodnji fotogaleriji ...
FOTO: Jože Žerdin
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Edni se vseseširon kcuj silijo samo da so na sliki in v ospredji kose pa nevejo v rokah držati !
Tij pa znaš budala