LOKALNO
FOTO: V Selu postavili gnezdo za štorklje, zdaj čaka na prvega stanovalca
V Selu pri Rotundi so naredili nov korak k vračanju bele štorklje v pokrajino. Pri Turistično-informacijskem centru so namreč postavili doma izdelano gnezdo, ki zdaj čaka na novega pernatega stanovalca.
Zaposleni v Javnem zavodu Krajinski park Goričko so ob pomoči podjetja Urbano gozdarstvo Erdeljc na kovinski podstavek z drogom namestili ročno spleteno gnezdo. Drog je na tej lokaciji stal prazen že več let, zdaj pa so ga znova oživili z novim namenom.
Cilj je privabiti par belih štorkelj, da bi si prav na tem mestu ustvaril svoj dom.

Kako privabiti štorklje
Kot poudarjajo v zavodu, je za uspešno gnezdenje ključnih več dejavnikov. Prvi je dovolj hrane v okolju, ki mora zadostovati tako odraslima pticama kot tudi mladičem. Drugi pomemben pogoj pa je varno in stabilno gnezdo.
Zato so gnezdo pripravili tako, da čim bolj posnema naravne razmere. Spleteno je iz vej iz vinograda in sena, kar naj bi povečalo verjetnost, da ga štorklje prepoznajo kot primerno za gnezdenje.

Polovična uspešnost v zadnjih letih
Podobne projekte so v Pomurju izvajali že v preteklosti. V zadnjih štirih letih so namestili šest takšnih gnezd, pri čemer so bili približno polovično uspešni.
Ali bo novo gnezdo v Selu kmalu dobilo svoje stanovalce, bo pokazal čas. V Krajinskem parku Goričko pa verjamejo, da so s tem naredili pomemben korak k ohranjanju te prepoznavne vrste v pokrajini.
*Foto: Krajinski park Goričko
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.

